Dyr. szpitala: dr Haidar może ponownie startować w konkursie na ordynatora neonatologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2020 15:24

Apeluję, by pan doktor Riad Haidar, którego cenię, podpisał zaproponowaną mu umowę i wrócił do pracy - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej (Lubelskie) Adam Chodziński. Dodał, że Haidarowi poprzednia umowa wygasła i może on ponownie startować w konkursie na ordynatora oddziału neonatologii.

Dyr. szpitala: dr Haidar może ponownie startować w konkursie na ordynatora neonatologii
Na zdj. dr Riad Haidar

Sprawa dotyczy lekarza, wieloletniego ordynatora oddziału neonatologii Riada Haidara, który w ostatnich wyborach został posłem KO. Haidar we wpisie na portalu społecznościowym poinformował, że decyzją dyrektora szpitala Adama Chodzińskiego (radnego Zjednoczonej Prawicy) od 1 stycznia 2020 r. nie będzie już kierował oddziałem neonatologicznym w bialskim szpitalu.

- To zaskakująca decyzja i zupełnie dla mnie niezrozumiała - napisał. Wyjaśnień w tej sprawie domagali się m.in. politycy KO i rzecznik praw obywatelskich.

Chodziński na briefingu w piątek (3 stycznia) podkreślił, że wbrew rozpowszechnianym w internecie opiniom nie zwolnił Haidara z pracy. Jak tłumaczył, lekarzowi wygasła 31 grudnia 2019 r. umowa kontraktowa. Zaproponowano mu kolejną umowę o pracy w szpitalu, bez pełnienia funkcji ordynatora oddziału, ponieważ - zdaniem dyrektora - konieczne jest przeprowadzenie konkursu na to stanowisko.

- Apeluję do pana doktora, aby podpisał umowę, która została zaproponowana. (…) Umowa leży u mnie na biurku, ja jej nie wyrzuciłem. Zachęcam pan doktora, którego bardzo cenię i jest on ogromnym fachowcem, do tego, aby on tę umowę podpisał i aby wrócił do pracy na oddziale z dzieciakami. Czeka na to cały personel, czeka na to kierownictwo szpitala - powiedział Chodziński.

Dyrektor zaznaczył, że Haidar jest emerytem (ma 69 lat) i nie jest zatrudniony w szpitalu na etacie. - Gdyby był pracownikiem etatowym i miałby umowę czasową, dowolnie mógłbym tę umowę przedłużyć. Dwa lata temu pan Haidar, nabywając prawa emerytalne, podjął decyzję, że nie chce być na umowie etatowej. Wtedy ogłoszono konkurs (na ordynatora - PAP)) z umową kontraktową, która wyczerpała się 31 grudnia - tłumaczył Chodziński.

Podkreślił, że otwarty konkurs na ordynatora oddziału neonatologii będzie ogłoszony niebawem. Będą w nim mogli startować wszyscy lekarze z odpowiednimi kwalifikacjami, może w nim też startować Raid Haidar.

Przeciwko pozbawieniu Haidara stanowiska ordynatora oddziału neonatologii protestowali w czwartek (2 stycznia) mieszkańcy Białej Podlaskiej. Zgromadzili się oni licznie przed szpitalem, trzymali czerwone baloniki w kształcie serc oraz transparenty z hasłami: "Haidar ordynatorem", "Murem za doktorem Haidarem", "Dzieci za Haidarem", "Doktorze, dziękujemy za wszystko". Skandowali "Jesteśmy z tobą". Podkreślali, że oddział, którym Haidar kierował przez 30 lat, należy do najlepszych w Polsce, a decyzja dyrektora o nieprzedłużeniu umowy z Haidarem na kierowanie przez niego oddziałem neonatologii jest niezrozumiała i krzywdząca.

Haidar zapewnił mieszkańców, że zawsze będzie z nimi. Powiedział, że dostał od dyrektora szpitala korzystną finansowo propozycję pracy, ale bez możliwości kierowania oddziałem neonatologii i nie zgodził się na to.

Wcześniej na konferencji prasowej Haidar powiedział, że stracił zaufanie do dyrekcji szpitala i w tej sytuacji "trudno, żeby pod egidą tej dyrekcji mógł się znaleźć i pracować".

- Medycyna mnie nauczyła, że do wszystkiego trzeba mieć pokorę. Ja mam pokorę do medycyny, do zawodu i do stanowiska. Trzeba, żeby tę pokorę mieli i rządzący. Nie jest moim marzeniem, żebym wrócił na oddział jako ordynator. Mnie chodzi o sposób, w jaki mnie potraktowano - mówił Haidar.

Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum