Dybek: spotkanie fizjoterapeutów z ministrem zdrowia w najbliższą środę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2019 17:35

Spotkanie związków zawodowych fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i elektroradiologów z ministrem zdrowia i 16 dyrektorami oddziałów NFZ odbędzie się w najbliższą środę o godz. 11.00, czyli 6 listopada - poinformował PAP przewodniczący OZZPF dr Tomasz Dybek.

Dybek: spotkanie fizjoterapeutów z ministrem zdrowia w najbliższą środę
Będzie spotkanie związków zawodowych fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i elektroradiologów z ministrem zdrowia i 16 dyrektorami oddziałów NFZ. Fot. Fotolia

Spotkanie odbędzie się w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

Będzie to kolejne spotkanie związków zawodowych tych grup medycznych z resortem zdrowia i z przedstawicielami NFZ. Domagają się oni od kilku miesięcy podwyżki płac o 1200 zł netto i weryfikacji porozumień podpisanych z dyrektorami NFZ.

Pod koniec września wznowili oni protest zawieszony w maju. Twierdzą, że resort nie wywiązał się z obietnic, a średnia wzrostu płac wyliczana przez Ministerstwo Zdrowia nie wyniosła wcale 370 zł, jak twierdzi minister zdrowia. Jest to kwota rozbieżna z zestawieniem związków. Twierdzą, że podwyżki, jeśli w ogóle nastąpiły, były znacznie mniejsze.

Oprócz wzrostu płac domagają się też bezpłatnych szkoleń, adekwatnej wyceny świadczeń, szybkiego dostępu pacjenta do fizjoterapeuty i braku limitów na badania laboratoryjne.

Przypomnijmy, że minister zdrowia Łukasz Szumowski 23 października spotkał się z przedstawicielami związków fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. Powiedział wtedy, że liczy na to, że do końca roku większość placówek (blisko 90 proc.) ureguluje swój stosunek pracy z tymi grupami zawodowymi.

Dodał, że Ministerstwo Zdrowia zapozna się z informacjami dotyczącymi spotkań dyrektorów oddziałów NFZ z dyrektorami szpitali, którym przekazano zwiększone środki na świadczenia w lipcu i sierpniu. Ministerstwo zaznaczało, że w tych środkach mieściły się pieniądze na podwyżki.

- Koledzy przeglądają listy, gdzie odbyły się lub nie odbyły spotkania. Chcemy zderzyć listę, którą mamy od dyrektorów szpitali z listą, którą mają związki zawodowe, bo, jak wiemy, jest ich bardzo dużo, około 400. Chcemy przejść punkt po punkcie każdy podmiot, czy nie ma jakichś niezgodności. Chcemy mieć realną wizję, a nie tylko urzędniczą - mówił minister Szumowski 23 października.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum