Dwa razy mniej pieniędzy na skrócenie kolejek do lekarzy?

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 12 września 2017 08:56

We wtorek (12 września) rząd zajmie się ustawą o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że resort zdrowia dostanie na ten cel maksymalnie 1,5 mld złotych. Konstanty Radziwiłł liczył na 2,8 mld złotych.

Dwa razy mniej pieniędzy na skrócenie kolejek do lekarzy?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia na razie nie komentuje ograniczenia środków. Co więcej, projekt specustawy o skracaniu kolejek zniknął wczoraj po południu ze stron Rządowego Centrum Legislacji (projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej). Stało się tak zapewne dlatego, że finansowanie od ministra Morawickiego nie pokrywa planów ministra Radziwiłła, o których opowiadał kilka dni temu.

Żeby zredukować kolejki, te najdłuższe kolejki przede wszystkim do operacji zaćmy, do operacji endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego - wyliczał minister.

Dotacja dla NFZ-u na wykupienie dodatkowych procedur medycznych miała według planu Radziwiłła wynieść 2,1 mld zł. 700 mln zł miało pójść na zakup nowego sprzętu i wyposażenie szkolnych gabinetów.

Morawiecki daje jednak 1,5 mld zł i skupia się raczej o samych zakupach. Sfinansujemy wiele sprzętu medycznego, lekarstw, rozmawialiśmy również o szczepionkach. Również chcemy poradzić sobie z problemem nadwykonań- zapowiadał.

To dobra informacja dla szpitali, ale oznacza, że niewiele pieniędzy zostanie na dodatkowe procedury i skrócenie kolejek.

Czytaj: www.rmf24.pl

Czytaj także: Dyskusja: ochrona zdrowia potrzebuje pieniędzy i strategii ich wydawania

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum