Duże podwyżki dla psychologów w 2022 roku. Opublikowano projekt ustawy

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia02 kwietnia 2022 12:55

Nowe najniższe wynagrodzenia w ochronie zdrowia zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Podwyżki obejmą również zawód psychologa, który wpisano do dwóch grup płacowych. Projekt ustawy ws. najniższych wynagrodzeń 1 kwietnia przekazano do konsultacji publicznych.

Duże podwyżki dla psychologów w 2022 roku. Opublikowano projekt ustawy
Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 roku Fot. AdobeStock
  • Nowe wynagrodzenia minimalne w ochronie zdrowia zaczną obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie ma zostać przyjęty przed Radę Ministrów w drugim kwartale tego roku
  • Zmiany najniższych wynagrodzeń obejmą m.in. psychologów, których zaszeregowano do dwóch grup płacowych w zależności od wykształcenia
  •  Dodajmy, że nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia obejmą również m.in. lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, diagnostów, fizjoterapeutów czy farmaceutów

Nowe wynagrodzenie dla psychologów. Od 1 lipca wzrost pensji w ochronie zdrowia

Projekt nowej ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia trafił już do wykazu prac legislacyjnych rządu. A 1 kwietnia został przekazany do konsultacji publicznych. 

Nowelizacja określa nowe minimalne wynagrodzenia m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, położnych, diagnostów, ratowników medycznych, opiekunów, fizjoterapeutów czy farmaceutów, a także psychologów. Nowe wynagrodzenia mają obowiązywać od 1 lipca.  

Nowe wynagrodzenia minimalne dotyczą również psychologów. W projekcie ustawy zaszeregowano ich do dwóch grup płacowych w zależności od tego czy posiadają specjalizację czy nie.

Nowe wynagrodzenia psychologów od 1 lipca 2022 roku:

  • mgr psychologii bez specjalizacji: z 4 186 zł do 5 775 zł – wzrost o 1 590zł,
  • mgr psychologii ze specjalizacją: z 5 478 zł do 7 304 zł – wzrost o 1 827 zł.

Należy podkreślić, że mowa jest o najniższych wynagrodzeniach - to znaczy, że pensja nie może być niższa, ale może być wyższa.

Psycholodzy kliniczni poszkodowani. Apel do ministra zdrowia

Przypomnijmy, w interpelacji poselskiej odnoszącej się do wynagrodzeń psychologów klinicznych znalazły się uwagi odnośnie problemów ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnianych w podmiotach leczniczych.

Posłowie podkreślają, że zgodnie z definicją zawartą w przepisie (art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej) pod pojęciem osoby wykonującej zawód medyczny należy rozumieć "osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny".

Posłowie wskazali także, że polecenie to nie jest brane pod uwagę przy sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnianych w podmiotach leczniczych. W interpelacji podkreślono, że "rodzi to duże nieporozumienia pomiędzy pracodawcami, będącymi przedstawicielami państwowego systemu ochrony zdrowia, a osobami wykonującymi zawód psychologa klinicznego"

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum