Drzazga: państwo musi stanąć na wysokości zadania i podnieść pielęgniarkom płace

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2020 14:36

Moim zdaniem to najpiękniejszy zawód na świecie, bo polega na służbie jednego człowieka wobec drugiego. Ale nie można płacić komuś mało, wykorzystując fakt, że i tak będzie pracował, bo ma empatię, serce i powołanie - twierdzi Beata Drzazga, prezes i właścicielka BetaMedu.

Fot. PTWP

Beata Drzazga, zapytana, dlaczego w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie pięć pielęgniarek i nie ma chętnych do tego zawodu, zaznacza, że dużym błędem była likwidacja liceów medycznych.

"Obecnie aby zostać pielęgniarką, trzeba skończyć studia. Wymagania są zatem jeszcze wyższe niż kiedyś, ale płace pielęgniarek minimalnie wzrosły. Co prawda dostają one od niedawna dodatki ministerialne, ale to wciąż za mało. Absolwentki studiów pielęgniarskich chcą być bardziej doceniane, a mając wyższe wykształcenie, łatwiej mogą zmienić branżę na taką, w której mogą lepiej zarobić. Jest wiele młodych, empatycznych osób, które chciałyby pomagać chorym ludziom, ale chciałyby też godnie żyć. Gdyby młodzież, która zastanawia się nad wyborem szkoły, miała gwarancję, że będzie odpowiednio wynagradzana, pewnie chętniej decydowałaby się na zawód pielęgniarki" - czytamy w rozmowie prezes BetaMedu z Gazetą Wyborczą.

Drzazga zaznacza, że przez 30 lat zarobki pielęgniarek poszły nieco w górę, ale nadal nie są na poziomie, na jakim być powinny. Warunki pracy - jak twierdzi - też są właściwie bez zmian. Na dodatek odkąd obniżony został wiek emerytalny, panie, które kończą 60 lat, przeważnie odchodzą z pracy. Gdyby im się to finansowo opłacało, może zechciałyby jeszcze choćby dwa lata popracować.

Podkreśla, że państwo musi stanąć na wysokości zadania i podnieść pielęgniarkom zarobki. Konstatuje, że społeczeństwo się starzeje i zapotrzebowanie na pielęgniarki rośnie, więc jeśli szybko nie zażegna się kryzysu, nie będzie komu opiekować się pacjentami.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum