Drugi stopień referencji dla oddziału chirurgii naczyniowej USK w Opolu
Oddział Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu uzyskał drugi stopień referencji, co dla pacjentów oznacza możliwość korzystania z pełnego zakresu zabiegów. W ubiegłym roku na obydwu oddziałach chirurgicznych leczono 2843 pacjentów.

- Oddział Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu otrzymał II stopień referencyjności
- Jak wynika z informacji prasowej, w USK w Opolu na obydwu oddziałach chirurgii (naczyniowej oraz ogólnej, onkologicznej i małoinwazyjnej) w ubiegłym roku przyjęto 2843 pacjentów
- Zespół chirurgów naczyniowych z USK w Opolu leczy m.in. schorzenia układu tętniczego i żylnego
- Natomiast zespół chirurgów ogólnych rozwija w opolskim szpitalu chirurgię bariatryczną, endokrynologiczną i onkologiczną
- - Cieszy mnie rozwój chirurgii w naszym szpitalu, co ma odzwierciedlenie zarówno w większej liczbie pacjentów, jak i uzyskaniu II stopnia referencji dla chirurgii naczyniowej - podkreślił dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa w USK w Opolu
Drugi stopień referencji dla oddziału chirurgii naczyniowej USK w Opolu
- Podział od czerwca ubiegłego roku oddziału chirurgii na naczyniową oraz ogólną, onkologiczną i małoinwazyjną oraz zakup - dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego województwa opolskiego - nowego angiografu do Pracowni Endowaskularnej w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej, na którym wykonujemy badania i zabiegi naczyniowe, pomogły w rozwoju działalności chirurgicznej w naszym szpitalu. Po wielu latach starań uzyskaliśmy wyższy, II stopień referencji w zakresie chirurgii naczyniowej - opisuje prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik oddziałów chirurgicznych i kliniki w USK i Uniwersytecie Opolskim.
- Działania te sprawiły, że możemy leczyć chorych z najbardziej zaawansowanymi chorobami układu tętniczego. Wykonujemy u nich zabiegi implantacji stentgraftów w leczeniu chorób aorty piersiowej i brzusznej, w tym tętniaki, rozwarstwienia, krwiaki śródścienne, pourazowe pęknięcia aorty. A dzięki uzyskaniu II stopnia referencji mamy także możliwości wykonywania zabiegów w operacjach aorty piersiowej i brzusznej z wykorzystaniem stengraftów z odgałęzieniami typu T – branch i fenestrowanych - wylicza profesor.
Poza tym zespół chirurgów naczyniowych z USK w Opolu leczy - wewnątrznaczyniowo i tradycyjnie - inne schorzenia układu tętniczego i żylnego, m.in. ostre i przewlekłe niedokrwienia kończyn dolnych i górnych, zwężenia żył biodrowych, zespół przekrwienia miednicy; wykonuje angioplastyki gałęzi aorty, tętnic nerkowych, podobojczykowych, szyjnych, pnia ramienno-głowowego, tętnicy krezkowej górnej, embolizuje tętniaki tętnicy śledzionowej, tętnic nerkowych oraz malformacje naczyniowe w różnych lokalizacjach.
Z kolei zespół chirurgów ogólnych rozwija w opolskim szpitalu chirurgię bariatryczną, endokrynologiczną (we współpracy z rozszerzającym działalność pododdziałem endokrynologii) i onkologiczną.
Doświadczeniem z nowych metod leczenia chirurdzy z opolskiego USK dzielą się z kolegami z Europy, organizując dla nich szkolenia i pokazy.
W oddziałach chirurgicznych szpitala klinicznego leczono 2843 pacjentów
- Łącznie w obydwu oddziałach chirurgicznych opolskiego szpitala klinicznego w ubiegłym roku leczono 2843 pacjentów. To o ponad 100 więcej w stosunku do roku 2019, przed pandemią COVID-19. Przez 7 miesięcy samodzielnego funkcjonowania Oddziału Chirurgii Naczyniowej w 2022 roku przyjęto do niego 1138 pacjentów.
- Cieszy mnie rozwój chirurgii w naszym szpitalu, co ma odzwierciedlenie zarówno w większej liczbie pacjentów, jak i uzyskaniu II stopnia referencji dla chirurgii naczyniowej oraz zwiększeniu liczby i zakresu wykonywanych u nas zabiegów – komentuje dr n. med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa w USK w Opolu.
- Wszystkie te sukcesy byłyby nie do zrealizowania, gdyby nie wysiłek i poświęcenie naszego zespołu lekarek i lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, rehabilitantów, techników, psychologów, pracowników administracyjnych i personelu pomocniczego - podkreśla prof. Grzegorz Oszkinis. A na 2023 rok zapowiada zintensyfikowanie działań w zakresie chirurgii onkologicznej.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)