Drugi dzień Forum Rynku Zdrowia 2022. W agendzie m.in. system kształcenia, reforma w przychodniach, mobbing i ratownictwo

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia25 października 2022 06:00

Jak powinna wyglądać, a jaka jest kompleksowa opieka nad pacjentami? Co z kształceniem kadr medycznych? Jakie rozwiązania wspierają realizację szczepień w Polsce? Czy mobbing i dyskryminacja w ochronie zdrowia to problemy, które da się szybko rozwiązać? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania postarają się dziś - 25 października - udzielić paneliści Forum Rynku Zdrowia. Zapraszamy na drugi dzień tego corocznego, organizowanego po raz 18-ty wydarzenia, jednego z najważniejszych w branży.

Drugi dzień Forum Rynku Zdrowia 2022. W agendzie m.in. system kształcenia, reforma w przychodniach, mobbing i ratownictwo
Drugi dzień Forum Rynku Zdrowia 2022. W agendzie m.in. system kształcenia, reforma w przychodniach, mobbing i dyskryminacja Fot. PTWP
 • Od wczoraj - 24 października - w warszawskim Hotelu Sheraton Grand Warsaw trwa XVIII już Forum Rynku Zdrowia
 • W trakcie dotychczasowych dyskusji poruszano mnóstwo zdrowotnych tematów, od kadr po reformę szpitali
 • Dziś od godz. 9.00 kontynuacja corocznego wydarzenia, jednego z najważniejszych dla branży, organizowanego już po raz 18-ty
 • W dwudniowej konferencji bierze udział ponad 1300 gości, a online zarejestrowało się już ponad 1500 osób. Rejestracja wciąż jest możliwa.
 • Nasze panele można też oglądać online na stronie Forum pod adresem www.forumrynkuzdrowia.pl. Wystarczy się zarejestrować ZAREJESTRUJ SIĘ

Drugi dzień Forum Rynku Zdrowia. O czym podyskutujemy?

Warto być z nami i naszymi ekspertami, którzy trakcie sesji XVIII Forum Rynku Zdrowia przyglądają się bieżącym i najważniejszym tematom dotyczącym polskiego systemu ochrony zdrowia. Wciąż możliwa jest rejestracja do udziału online, a już dziś, 25 października, kolejne z ciekawych tematycznie paneli dyskusyjnych Forum.

Dzisiejszy, drugi i ostatni dzień osiemnastego Forum Rynku Zdrowia, startuje  punktualnie o godz. 9.00 – pierwsze trzy sesje zgromadzą znawców tematu i praktyków opieki nad pacjentem, innowacji w medycynie oraz szeroko pojętej onkologii.

Podsumowanie i ocena programów pilotażowych

W trakcie pierwszej z wymienionych sesji poruszone zostaną wątki kompleksowej opieki nad pacjentem, jej założeń i praktyki. Paneliści dokonają przeglądu i próby podsumowania m.in. pilotażu leczenia otyłości olbrzymiej KOS-Bar, programu kompleksowej opieki po zawale mięśnia sercowego KOS-Zawał oraz pilotażu trombektomii mechanicznej.

Eksperci pochylą się także nad opieką koordynowanej w chorobach przewlekłych: pokazując jej funkcjonowanie oraz wyzwania, stojące przed polskim systemem ochrony zdrowia na przykładzie mukowiscydozy i śródmiąższowej choroby płuc.

Zaproszenie do udziału w tej sesji – stacjonarnie i online - przyjęli (kolejność alfabetyczna): dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz zastępczyni przewodniczącego Rady Narodowego Funduszu Zdrowia; ponadto dr hab. Alina Kuryłowicz, prof. CMKP z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego; prof. Brygida Kwiatkowska, konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów i zastępca dyrektora ds. klinicznych w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Będą z nami również Wojciech Skorupa, zastępca dyrektora ds. lecznictwa z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, prof. Agnieszka Słowik, konsultant krajowa w dziedzinie neurologii, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum oraz prof. Krystian Wita, konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, p.o. zastępcy dyrektora ds. lecznictwa, kierownik Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Innowacje w ochronie zdrowia i ich finansowanie w Polsce

Również dziś o godz. 9.00 rozpocznie się 1,5-godzinna sesja, poświęcona innowacjom w ochronie zdrowia.

Eksperci będą rozmawiać na temat nowatorskich rozwiązań w medycynie, w tym dotyczących technologii lekowej, sprzętu i aparatury medycznej oraz cyfryzacji w ochronie zdrowia.

Podejmą się próby odpowiedzi na pytanie,  w jaki sposób innowacyjne rozwiązania wpływają nad diagnozowanie i leczenie pacjenta, pracę lekarzy i  funkcjonowanie placówki medycznej.

W ramach sesji poruszony zostanie również wątek przyszłości innowacyjnych technologii medycznych w obliczu finansowania ich rozwoju w Polsce. Dyskusję będzie moderować Ligia Kornowska, liderka Koalicji AI w Zdrowiu, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali.

Zaproszenie do udziału w tej sesji przyjęli Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, ponadto Dominik Dziurda, dyrektor Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Krzysztof Górski, dyrektor Wydziału Nauki i Finansowania Projektów Agencji Badań Medycznych, dr Krzysztof Kurek, członek zarządu ds. medycznych Grupy LUX MED, Anna Mirek, radca prawny Senior Associate w Noerr LLP, Adam Szabuniewicz, dyrektor sprzedaży Comarch Healthcare SA oraz Piotr Węcławik dyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Zdrowia.

Polska onkologia: dostępność terapii w Polsce

Trzecią z dzisiejszych porannych sesji otworzy dyskusja na temat wybranych zagadnień terapeutycznych w polskiej onkologii. Wśród poruszanych wątków znajdą się m.in. dostępność terapii onkologicznych dla polskich pacjentów na przykładzie leczenia raka piersi, raka trzonu macicy i raka płuca.

Do udziału w tej sesji zaprosiliśmy dr Annę Dańska-Bidzińską z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii Oddziału Onkologii Ginekologicznej Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, Dorotę Korycińską, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, Pawła Mierzejewskiego, dyrektora ds. relacji zewnętrznych, refundacji i cen w Gilead Sciences, Joannę Parkitną, dyrektor Wydziału Oceny Technologii Medycznych Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, dr hab. Barbarę Radecką, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej z Odcinkiem Dziennym Opolskiego Centrum Onkologii im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu oraz dr Katarzynę Stencel, adiunkt w Katedrze i Klinice Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Aleksandrę Wilk, koordynator sekcji raka płuca Fundacji „To się leczy”.

Godz. 11.00 - kolejne trzy sesje Forum Rynku Zdrowia 

Kolejna tura sesji tegorocznego Forum Rynku Zdrowia startuje dziś o godz. 11.00. W ramach naszych paneli porozmawiamy o szczepieniach w Polsce, cyfrowej transformacji ochrony zdrowia i sztucznej inteligencji w medycynie trzecim tematem dopołudniowych sesji będą wybrane problemy dermatologii w Polsce.

W pierwszej z sesji rozpoczynających się godzinę przed południem mowa będzie o nowych rozwiązaniach, wspierających realizację szczepień w Polsce. Poruszane zostaną tematy profilaktyki, systemu szczepień w Polsce oraz wpływu badań i analiz na poziom wyszczepialności. Będzie też wątek rozwoju systemu szczepień i ich refundacji.

Warto też wysłuchać tego, co będą mieli do powiedzenia eksperci zajmujący się cyfrową transformacją medycyny. Ta sesja będzie tłumaczona symultanicznie z uwagi na udział Markusa Baltzera, prezesa Bayer Central Europe oraz dyrektora generalnego Bayer Pharmaceuticals Poland.

Udział w sesji zapowiedzieli również Jan Butkiewicz, zastępca dyrektora generalnego, pion opieki zdrowotnej, Asseco Poland SA, prezes zarządu, Chmura dla Zdrowia; Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu Copernicus Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. w Gdańsku, dr Zbigniew J. Król, zastępca dyrektora ds. klinicznych i naukowych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w latach 2017-2019, Bartłomiej Mijalski, dyrektor operacyjny Nexus Polska, dr Piotr Murawski, kierownik Oddziału Teleinformatyki Wojskowego Instytutu Medycznego oraz Jakub Musiałek, prezes Pixel Technology. Wątki w dyskusji będą się opierać o następujące zagadnienia:

 • Sztuczna inteligencja w medycynie – obszary zastosowania algorytmów AI dziś i jutro
 • Big data – potencjał danych zdrowotnych
 • Chmura w medycynie, wirtualizacja pracy
 • Cyberbezpieczeństwo w sektorze zdrowia – użytkownicy, systemy, infrastruktura
 • Pacjent w centrum uwagi autorów i użytkowników rozwiązań informatycznych

Co z dostępnością terapii w dermatologii?

W ramach sesji poświęconej dermatologii eksperci będą analizować poziom dostępności pacjentów w Polsce do nowoczesnych terapii na przykładzie wybranych chorób skóry.

Poznamy, jak ogromne postępy poczyniono w leczeniu łuszczycy, a oprócz tego paneliści będą rozmawiać o znaczeniu leczenia biologicznego na przykładzie łuszczycy i przewlekłej pokrzywki. Eksperci odpowiedzą też na pytanie, jak w Polsce leczona jest ciężka postać atopowego zapalenia skóry (AZS) i przyjrzą się wpływowi skutecznego leczenia zmian skórnych na poprawę jakości życia pacjentów.

Do udziału w tej sesji zaprosiliśmy m.in. Huberta Godziątkowskiego, prezesa zarządu Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych, prof. Marka Kulusa - prezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w latach 2018-2021 i kierownika oddziału klinicznego w Klinice Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznygo, prof. Ewę Mojs, kierownik Katedry i Zakładu Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Dagmarę Samselską - przewodniczącą Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS oraz prof. Irenę Walecką, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Kadry medyczne w Polsce - zmiany wdrożone, postulowane i planowane

Kolejna tura, tym razem już popołudniowych sesji, rozpoczyna się o godz. 13.00. W jednej z nich przyglądać się będziemy kształceniu kadr medycznych w Polsce. Wspólnie z ekspertami będziemy analizować zmiany: wdrożone, postulowane i planowane w ramach przed- i podyplomowej edukacji profesjonalistów medycznych.

Eksperci podsumują przebieg kształcenia specjalizacyjnego dokonując jego oceny z perspektywy rezydentów, kierowników specjalizacji oraz Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Zajmą się wątkiem kształcenia przyszłych lekarzy na uczelniach niemedycznych, wyjaśnią, o czym mówi ranking miejsc specjalizacyjnych, przeanalizują również pomysł Ministerstwa Zdrowia, aby studenci ostatniego roku kierunków lekarskich byli asystentami nauczyciela akademickiego.

Gośćmi tej części Forum Rynku Zdrowia będą wiceminister zdrowia Piotr Bromber, Paweł Doczekalski, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Ryszard Gellert,  konsultant  krajowy  w  dziedzinie  nefrologii i dyrektor Centrum  Medycznego Kształcenia Podyplomowego, ponadto prof. Halina Podbielska, przewodnicząca Rady Dyscypliny Naukowej Inżynierii Biomedyczna Politechniki Wrocławskiej, dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny  Fundacji  Rozwoju  Systemu  Edukacji oraz Bożena Szymańska, pełnomocnik zarządu ds. farmaceutycznych DOZ SA.

Reforma POZ. Zmiany w opiece i budżetach przychodni

O godz. 13.00 zapraszamy również na sesję poświęconą podstawowej opiece zdrowotnej. Eksperci zajmą się kluczowymi założeniami reformy POZ, wdrażaniem modelu opieki koordynowanej, wątkiem budżetu powierzonego wobec zwiększenia liczby badań zlecanych przez lekarzy w przychodniach, pojawi się również temat powrotu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do POZ. W trakcie sesji uwaga panelistów zwrócona zostanie także na nową odsłonę programu Profilaktyka 40 Plus.

Sesja prowadzona będzie z udziałem ekspertów, są to:

 • dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, prezes zarządu, Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
 • Andrzej Jaworski, prezes zarządu, PZU Zdrowie
 • Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora, Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej, Narodowy Fundusz Zdrowia
 • Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych i Market Access, Philips Healthcare, członek zarządu, Philips Polska
 • dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UMW, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, kierownik, Katedra i Zakład Medycyny Rodzinnej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prezes zarządu głównego, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej
 • dr Katarzyna Skowrońska, manager ds. medycznych, Roche Diagnostics Polska
 • Tomasz Zieliński, wiceprezes, Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie
 • Artur Prusaczyk, wiceprezes zarządu, Związek Pracodawców Opieki Integrowanej Opartej na Wartości – „SPOIWO“, wiceprezes zarządu, Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o.

Opieka nad pacjentem HIV w Polsce

Jedną z naszych sesji postanowiliśmy tematycznie przeznaczyć na opiekę nad pacjentem z HIV żyjącym w Polsce. O godz. 13.00 rozpocznie się panel, który skupi się na indywidualizacji leczenia pacjentów żyjących z HIV, perspektywie pacjenta chorego na HIV w kontekście leków długodziałających, kierunku rozwoju terapii antyretrowirusowych i optymalizacji leczenia pacjentów z HIV. Pod dyskusję poddany zostanie temat „Polski pacjent z HIV we współczesnym świecie”.

Udział w sesji zapowiedzieli: dr Bogusz Aksak-Wąs, specjalista chorób zakaźnych z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie, dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, dr Aneta Cybula, specjalista chorób zakaźnych Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Hepatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz X Oddziału Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, dr Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS oraz dr Błażej Rozpłochowski, specjalista chorób zakaźnych Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu.

Mobbing w ochronie zdrowia i ratownictwo medyczne

Ostatnie dwie sesje tegorocznego Forum Rynku Zdrowia rozpoczną się o godz. 15.00. Paneliści zajmą się dyskryminacją i mobbingiem w ochronie zdrowia oraz reformie ratownictwa medycznego.

W ramach pierwszego tematu w trakcie tej sesji zaproszeni goście będą próbować diagnozować problem mobbingu i dyskryminacji w ochronie zdrowia. Poruszą zagadnienie zmian systemowych w połączeniu ze zjawiskiem nierówności oraz temat lekarzy z niepełnosprawnością jako tabu do przełamania.

Na zaproszenie Rynku Zdrowia do udziału w sesji odpowiedzieli: Julia Pankiewicz, koordynatorka do spraw praw kobiet i walki z dyskryminacją z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Gilbert Kolbe, współzałożyciel Forum Pielęgniarstwa i Położnictwa, Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, Urszula Szybowicz, prezes i założyciel Fundacji Nie Widać Po Mnie oraz Magdalena Wyrzykowska, członkini zarządu Fundacji Kobiety w chirurgii.

Drugą z sesji wieńczących tegoroczne Forum Rynku Zdrowia będzie panel poświęcony ratownictwu medycznemu. Rozpocznie się o godz. 15.00 z udziałem z udziałem przedstawicieli zarówno resortu zdrowia, jak i branży.

Dyskusja toczyć się będzie wokół najbardziej aktualnych tematów związanych z ratownictwem medycznym, czyli m.in.  projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego.

Analizowane będą wnioski z prac zespołu ds. opracowania nowych rozwiązań organizacyjnych w Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz konieczność zmian w systemie kształcenia ratowników medycznych w połączeniu z ich ścieżką rozwoju zawodowego.  Kolejny ciekawy wątek tej sesji to uprawnienia ratowników medycznych. Goście zastanowią się wspólnie, czy ich zakres jest dziś wystarczający.

Zaproszenie do udziału w sesji kończącej Forum Rynku Zdrowia przyjęli (kolejność alfabetyczna):Edyta  Gadomska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia, prof. Jerzy Ładny, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej, kierownik, Kliniki Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, dr Jarosław Madowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

Gośćmi Forum Rynku Zdrowia w tej części będą też dr hab. Klaudiusz Nadolny, dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu i kierownik Katedry i Zakładu Ratownictwa Medycznego Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, dr Małgorzata Popławska, dyrektor naczelny Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i prezes zarządu Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ oraz Agnieszka Tuderek-Kuleta, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Ministerstwa Zdrowia.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum