Drożejący dolar zaszkodzi kondycji finansowej lecznic?

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 08 października 2019 10:23

Zdaniem przedstawicieli jednego z dostawców rękawiczek dla szpitali, dalsze umacnianie się dolara (wartego obecnie ponad 3,9 zł) w obecnych realiach rynkowych negatywnie wpłynie na branżę producentów wyrobów i sprzętu medycznego, a w przyszłości może też odbić się na kondycji placówek zdrowia.

Dalsze umacnianie się dolara zaszkodzi szpitalom? Fot. Archiwum

Paweł Ossowski, dyrektor zarządzający firmy Zarys, ocenia, że czynniki rynkowe, takie jak deprecjacja złotego, ale też zatory płatnicze w szpitalach, niestabilna sytuacja gospodarcza na świecie i wreszcie socjalne obietnice wyborcze, niekorzystnie wpłyną na branżę sprzętu medycznego, która w większości składa się z polskich podmiotów - informuje Puls Biznesu.

Precyzuje, że większość sprzętu używanego przez szpitale i inne jednostki ochrony zdrowia produkowana jest w Azji. Wskazuje, że dobrym przykładem są rękawice medyczne, które w większości są wytwarzane w Malezji. Z kolei produkcja artykułów pierwszej potrzeby takich jak igły, cewniki czy materiały opatrunkowe w dużej mierze opiera się na kontraktowych dostawcach z Chin.

W związku z tym - zdaniem Ossowskiego - kurs dolara mocno wpływa na ich ceny. Tłumaczy, że gdy koszty zakupu wzrastają, dostawcy muszą utrzymać cenę zagwarantowaną w umowie, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do zrywania nierentownych kontraktów i rozpisywania nowych postępowań, w których szpitale otrzymają już znacznie droższe oferty. To z kolei może osłabiać i tak już zadłużone lecznice.

Więcej: pb.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum