Drawsko Pomorskie: i tam leczą pacjentów w programie KOS-Zawał

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2019 16:35

Od 1 września br. Drawskie Centrum Specjalistyczne, jako drugie w województwie - po Szpitalu Klinicznym nr 2 na Pomorzanach w Szczecinie, będzie realizować program KOS-Zawał - Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca.

Drawsko Pomorskie: i tam leczą pacjentów w programie KOS-Zawał
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ramach programu pacjenci mają zapewnioną ciągłość diagnostyki i leczenia, w tym również rehabilitacji kardiologicznej oraz edukacji na temat czynników ryzyka chorób serca, w kolejnych 12 miesiącach od wypisu ze szpitala.

Pacjent ma 14 dni od wypisu ze szpitala, by zgłosić się na wizytę kontrolną, podczas której otrzyma szczegółowy plan leczenia oraz terminy kolejnych badań i wizyt. Wizyta koordynująca proces leczenia może się odbyć także w dniu wypisu ze szpitala – co jest szczególnie ważne dla pacjentów zamiejscowych. 

Program obejmuje wszystkie świadczenia w zakresie kardiologii lub kardiochirurgii, związane z zawałem serca: interwencyjne leczenie zawału mięśnia sercowego oraz - jeśli jest taka potrzeba - leczenie kardiochirurgiczne, elektroterapię (wszczepienie rozrusznika - urządzenia stymulującego pracę serca), kompleksową rehabilitację kardiologiczną - w trybie dziennym lub stacjonarnym oraz ambulatoryjną kardiologiczną opiekę specjalistyczną.

Kompleksowość świadczeń jest gwarantowana przez ośrodek, także na podstawie umów z podwykonawcami: w zakresie oddziału rehabilitacji kardiologicznej – ze Szpitalem Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu oraz Uzdrowiskiem w Kamieniu Pomorskim; w zakresie kardiochirurgii oraz pracowni elektrofizjologii – ze Szpitalem Klinicznym nr 2 na Pomorzanach w Szczecinie. Na potrzeby realizacji programu, w Drawskim Centrum Specjalistycznym powstał oddział dziennej rehabilitacji kardiologicznej - informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy, zachodniopomorskiego oddziału NFZ.

Program Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca (KOS-Zawał) został wprowadzony w październiku 2017 r. w celu poprawy jakości leczenia i zmniejszenia wczesnej śmiertelności pacjentów po zawale serca. 

Dane zebrane z różnych ośrodków prowadzących program wskazują, że pacjenci biorący w nim udział mają w pierwszym roku po zawale znacznie mniejsze ryzyko zgonu w porównaniu z chorymi objętymi standardową opieką zdrowotną.

Zgodnie z zasadami programu KOS-Zawał, jeżeli pacjent po zawale serca wróci do pracy w ciągu czterech miesięcy - to ośrodek, który go leczył otrzymuje dodatkowo finansową gratyfikację. Jest to swego rodzaju eksperyment wprowadzony po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Premia finansowa jest przyznawana ośrodkowi od razu, gdy lekarz wystawi zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy zawodowej pacjenta.

W ramach programu można rozliczać wszczepienie urządzeń elektronicznych, takich jak rozruszniki czy układy resynchronizujące serce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze