Dramatycznie rosną koszty utylizacji odpadów medycznych. Szpitale utoną w śmieciach?

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2020 09:49

Opłaty za utylizację odpadów medycznych poszybowały w górę. Wzrosły kilkukrotnie. Dla niektórych placówek podwyżki liczone są w milionach złotych. Przedstawiciele szpitali apelują do rządzących o pilne podjęcie działań, bo to dodatkowe, spore obciążenie dla i tak zadłużających się szpitali.

Ceny spalania odpadów szpitalnych będą jeszcze będą rosły, bo rosną koszty przedsiębiorców... Fot. Flickr/Tnarik Innael(CC BY-SA 2.0)

Ponad tysiąc ton odpadów wyrzuca rocznie Warszawskie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Dzisiaj koszt utylizacji jednego kilograma szpitalnych odpadów wzrósł z kwoty 1,7 złotego do 6 złotych (prawie 350 proc.). W skali roku tylko dla tego jednego warszawskiego szpitala to podwyżka z dwóch do siedmiu milionów złotych.

Jak mówi Robert Tomasz Krawczyk, pełniący obowiązki dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM taka kwota za utylizację odpadów medycznych jest abstrakcyjnie wysoka.

Z podwyżką będą musiały zmierzyć się też inne szpitale. Niektóre już podpisały nowe umowy, niektóre mają to dopiero przed sobą. - Na pewno coś na tym w zamian ucierpi, ponieważ te śmieci muszą być utylizowane w odpowiedni sposób - alarmuje Katarzyna Pokorna-Hryniszyn z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Jak tłumaczy Karol Wójcik ze Związki Pracodawców Gospodarki Odpadami, spalanie odpadów, dodatkowo odpadów niebezpiecznych, jest drogie. Firm, które chcą to robić, jest mało, bo wymogów do spełnienia, które mają przeciwdziałać nielegalnemu obrotowi odpadami, jest bardzo dużo. 

Jak zapowiada Wójcik, ceny będą jeszcze będą rosły, bo rosną koszty przedsiębiorców.

Więcej:www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum