Dr Wojciech Misiński, ekspert rynku medycznego: Zewnętrzne wsparcie pod warunkami

Autor: Wojciech Misiński • • 14 maja 2008 17:01

Wielu szpitalom będącym w bardzo trudnej sytuacji

I takie firmy w Polsce oczywiście są. Przy czym zawsze podkreślam, że program naprawczy to jest zaproszenie do tańca, gdyż samo spisanie umowy z zewnętrznym podmiotem nie gwarantuje jeszcze powodzenia. Firma doradcza musi czynnie uczestniczyć w realizacji takich uzdrawiających działań.

Udział firmy zewnętrznej w restrukturyzacji może odbywać się na zasadzie obserwatora, ale firma taka może nawet – jeśli sytuacja tego wymaga – przejmować niektóre funkcje właścicielskie czy zarządcze w SP ZOZ. Mam pewne doświadczenie w bankowych postępowaniach ugodowych w latach 90., gdzie jako podmiot zewnętrzny uczestniczyłem w restrukturyzacji kilkudziesięciu różnych firm. Realizowaliśmy te projekty od początku do końca, a w niektórych przypadkach nawet wymienialiśmy zarząd restrukturyzowanego przedsiębiorstwa.

W przypadku restrukturyzowania np. samorządowych szpitali, konieczna jest trójstronna umowa między firmą doradczą, SP ZOZ-em i jego organem założycielskim. Na podstawie m.in. mojej współpracy z publicznymi ZOZ-ami mogę powiedzieć, że sporo takich umów pozostawało jedynie na papierze, gdyż szefowie zakładu brali ów dokument, ale program nie był realizowany.

Dlatego tak duży nacisk kładę na konieczność czynnego udziału firmy doradczej w samej restrukturyzacji. Przedmiotem umowy powinno więc być nie tylko opracowanie przez zewnętrznych doradców programu naprawczego, ale i nadzór takiej firmy nad wykonaniem owego dzieła uzdrawiania.

Papier jest wszak cierpliwy, można na nim wszystko pięknie zapisać. Tyle że proces restrukturyzacji zaczyna się nie wtedy, kiedy kończymy pisać program naprawczy, lecz wtedy, gdy przystępujemy wspólnie do jego realizacji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum