Dotychczasowe podwyżki nie zastopowały żądań płacowych

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2018 11:43

Przyjęte przez rząd zmiany w ustawie o minimalnych wypłatach i porozumienie zawarte z pielęgniarkami wcale nie uspokoiły nastrojów wśród pracowników. Nowe przepisy nie gwarantują  podwyżek dla wszystkich osób zatrudnionych w lecznicach i ci zapowiadają dalsze protesty.

Dotychczasowe podwyżki nie zastopowały żądań płacowych. Fot. Archiwum

Minimalne pensje zagwarantowano tzw. pracownikom działalności podstawowej, czyli m.in. salowym czy sanitariuszom. Mimo apeli ze strony związkowców nie objęto jednak ustawą np. personelu administracji czy zaplecza technicznego.

Bez zmian pozostanie także poziom minimalnych wypłat dla lekarzy zapisany w ustawie. Do końca 2021 r. specjaliści mają zarabiać co najmniej 6,2 tys. zł, pielęgniarki, farmaceuci i diagności ze specjalizacją i magisterium - 5,1 tys. zł, a ci bez wyższego wykształcenia 3,1 tys. zł.

Związkowcy podkreślają, że nowelizacja tylko w minimalnym stopniu odzwierciedla postulaty środowiska. Kosmetyczne zmiany dodatkowo podgrzały nastroje wśród białego personelu, wyjątkowo już napięte po tym, jak minister zdrowia zawarł porozumienie z pielęgniarkami i położnymi.

Ta grupa od września będzie mogła liczyć na włączenie do podstawowej pensji dodatku w wysokości 1,1 tys. zł oraz na dodatkowy urlop szkoleniowy. Porozumienie zostało wypracowane w kompletnej tajemnicy. Wywołało to ogromne oburzenie wśród pracowników i pracodawców, którzy nie mają pewności, czy dostaną środki na sfinansowanie obietnic resortu.

W efekcie NSZZ Solidarność wzywała swoich członków do rozpoczęcia przygotowań do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej. Walkę o podwyżki dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia zapowiada także Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Swoje niezadowolenie głośno wyrażają diagności laboratoryjni i fizjoterapeuci, a ratownicy medyczni zdecydowali o odwieszeniu protestu. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum