Dostawka sposobem na obchodzenie norm zatrudnienia pielęgniarek

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2019 10:32

Dyrektorzy szpitali kładą pacjentów na korytarzu, by nie zatrudniać większej liczby pielęgniarek - uważają przedstawicielki reprezentującego je związku. Do normy zatrudnieniowej nie wlicza się bowiem dostawek.

Dostawka sposobem na obchodzenie norm zatrudnienia pielęgniarek
Marek Wójcik. Fot. Archiwum

Od początku roku obowiązują nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. Ich liczba jest uzależniona od liczby łóżek. Teraz okazuje się, że w niektórych miejscach redukcje mogły być pozorne. Bo choć w rejestrach figurują oddziały o zmniejszonej liczebności, pacjentów jest tylu, ilu było wcześniej. Leżą jednak na dostawkach, a zatem nie uwzględnia się ich przy wyliczaniu norm.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych sygnalizuje, że kolejnym sposobem na ominięcie norm są fotele. To na nich - zamiast na łóżkach - są kładzeni pacjenci, u których są wykonywane procedury w trybie jednego dnia. Chodzi o takie oddziały jak np. onkologia czy okulistyka.

Dlatego w przepisach trzeba określić, czym jest szpitalne łóżko. Z takim wnioskiem wystąpił do Ministerstwa Zdrowia Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich. Ma się tym zająć na posiedzeniu w przyszłym miesiącu zespół ds. zdrowia komisji wspólnej rządu i samorządu.

Czytaj: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum