Dostała 80 zł za poważną operację. Lekarka pokazała pasek z wypłaty

Autor: JKB • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia23 września 2021 07:00

Pensje medyków wciąż wzbudzają ogromne emocje. Lekarze regularnie wskazują na patologie w systemie. Jedna z lekarek "pochwaliła się" ostatnio w mediach społecznościowych paskiem z wypłaty oraz wyceną skomplikowanej operacji.

Za poważną operację lekarka otrzymała jedynie 80 zł. Zdj. ilustracyjne Fot. Shutterstock
  • Wynagrodzenia medyków wzbudzają ogromne emocje. Lekarze regularnie wskazują na patologie w systemie. Zmiana ustawy o minimalnych wynagrodzeniach to też jeden z postulatów Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia
  • Jedna z lekarek "pochwaliła się" ostatnio w mediach społecznościowych paskiem z wypłaty oraz wyceną skomplikowanej operacji
  • Jak zaznaczyła autorka wpisu, otrzymała za jeden etat (160 godzin) 5193,36 zł na konto. Z kolei za przeprowadzenie bardzo skomplikowanej operacji dostała 80 zł netto

Zarobki medyków od lipca, kiedy w życie weszła ustawa o minimalnych wynagrodzeniach, wciąż wzbudzają ogromne emocje. Lekarze regularnie wskazują na patologie w systemie. 

Lekarka pokazała pasek z wypłaty

Lekarka specjalizująca się w chirurgii naczyniowej w mediach społecznościowych pokazała pasek z wypłaty. Widnieje na nim kwota 5193,36 zł za jeden etat cały etat.

Ponadto specjalistka przypomniała, że wykonała bardzo skomplikowaną operację udrożnienia zatoru tętnicy biodrowej oraz zatoru w tętnicy podkolanowej – zarobiła na tym 80 zł.

- Za 2,5-godzinną skomplikowaną operację udrożnienia całej tętnicy biodrowej i zatoru w tętnicy podkolanowej z użyciem fluoroskopii (promieni RTG) zarobiłam 80 zł netto (32 zł netto za 1 godzinę pracy). Za 160 godzin pracy – 1 etat – w sierpniu szpital przelał mi 5193,36 zł na konto – napisała lekarka.

Ponadto lekarka zwraca uwagę na absurd systemu i podsumowała to gorzką refleksją.

- Opisując protokół operacji – sam stent pokrywany, który musiał wszczepić do wykrzepionej na miażdżycy tętnicy biodrowej kosztuje 6 tys. zł. Praca lekarza specjalisty jest tu najtańsza – zaznaczyła.

Sprawdź: Lekarka z dwiema specjalizacjami pokazała wypłatę po rządowej podwyżce. Będziecie w szoku

Minimalna płaca lekarza w 2021 roku

Przypomnijmy, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy wyliczył szczegółowo zarobki lekarzy w relacji do średniej krajowej. Okazuje się, że wynagrodzenie obniżyło się nawet po zastosowanej podwyżce. W 2021 roku doszło do nowelizacji  ustawy o płacach minimalnych, według rządowego projektu.

Zgodnie z jej zapisami płaca minimalna dla lekarza specjalisty wynosi 6769 zł. W roku 2020 przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wynosiło 5167 zł.

Zatem płaca minimalna lekarza specjalisty vs. "średnia krajowa" = 1,31. W roku 2021 ustawowa płaca minimalna w kraju wynosi 2800 PLN, czyli płaca minimalna lekarza specjalisty vs. "minimalna krajowa" = 2,4.

Lekarze zatrudnieni w szpitalach mają obniżkę jeszcze większą, bo relacja ich pensji minimalnej do "średniej krajowej" spadła z 1,58 do 1,2.

Czytaj: Zarobki lekarzy. OZZL wylicza o ile pensja lekarzy obniżyła się w relacji do średniej krajowej. Po podwyżce

Minister zdrowia dostał podwyżkę. Od sierpnia zarabia o 5 tys. zł więcej

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum