Dorota Gardias o pracy pielęgniarek: będą w szpitalach kontrole PIP

Autor: TVP Lublin, SA/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2010 17:36

Początek roku, kontrakty podpisane i jak bumerang wracają sprawy zarobków personelu medycznego.

Pielęgniarki uważają, że są gorzej traktowane przez pracodawców niż lekarze.

Do czynnego strajku pielęgniarek doszło w szpitalach Bielska-Białej i Żywiecczyzny.Kilkaset pielęgniarek pracujących w dwóch szpitalach w Bielsku-Białej, a także w placówkach w Międzybrodziu, Bystrej i Żywcu domaga się podwyżek. Czują się lekceważone, bo – jak twierdzą – od kilku lat w kosztach leczenia uwzględniane są tylko pozycje: lekarze i sprzęt.

Dorota Gardias – przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) powiedziała portalowi rynek zdrowia.pl, że jest to skutek braku pełnej realizacji art. 59a ustawy o ZOZ-ach.

– W wielu szpitalach podwyżki płac otrzymywali tylko lekarze, a innych grup zawodowych nie uwzględniano – wyjaśnia Dorota Gardias. OZZPiP wystąpił więc do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) o kontrolę wdrożenia w życie tego artykułu. Otrzymaliśmy odpowiedź, że w tym roku w wytypowanych szpitalach takie kontrole się odbędą.

Zdaniem pielęgniarek, dyrektorzy ZOZ-ów nie przestrzegają również godzin pracy personelu medycznego. Obsada na dyżurach jest minimalna. Tymczasem, z powodu niskich zarobków, pielęgniarki z jednej placówki przemieszczają się do drugiej, w której dorabiają.

Dyrektorzy ZOZ-ów bezradnie rozkładają ręce. Chcieliby zwiększyć obsadę dyżurową, ale borykają się z długami i nie mają pieniędzy na zatrudnianie kolejnych osób.

Myślą raczej, jak SP ZOZ Szpital w Kraśniku o obniżkach wynagrodzeń. Dyrekcja tej placówki zaproponowała 10 proc. cięcia pensji. Pracownicy nie wyrażają na to zgody. Pielęgniarki wręcz zapowiadają, że nie przyjmą wypowiedzeń warunków płacy. Dyrekcja szpitala decyzję tłumaczy trudną sytuacją finansową placówki.

Spotkanie dyrekcji szpitala, pracowników i starosty planowane jest na 16 lutego.

Inspektorzy pracy przyjrzą się postulatom pielęgniarskiego związku. Nie mogą jednak ukarać ani pracodawców, ani pracowników jeśli ci drudzy pracują ponad limit w kilku szpitalach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum