Doradca społeczny prezydenta zapewnia, że żadna złotówka z Funduszu Medycznego nie przepadnie

Autor: PAP • Źródło: PAP13 października 2021 15:10

Jak zapewnił w środę doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha - żadna złotówka z Funduszu Medycznego, mającego pomagać najciężej chorym dzieciom oraz modernizacji szpitali, nie przepadnie. Tłumaczył, że to nie są środki wygasające. W ciągu 9 lat będzie to kwota blisko 38 mld zł.

Paweł Mucha zapewnił w środę, że za chwilę z Funduszu Medycznego popłynie 1,5 mld złotych do szpitali pediatrycznych. Fot. PAP. Archiwum/Rafał Guz
  • Fundusz Medyczny, który miał pomagać najciężej chorym, zwłaszcza dzieciom oraz w modernizacji szpitali, miał mieć na koncie 3 mld zł. Szpitale pediatryczne toną w długach a na razie na leczenie dzieci z Funduszu Medycznego przeznaczono zaledwie niecałe 110 mln zł
  • W środę doradca społeczny prezydenta Paweł Mucha zapewniał, że w perspektywie 9 Fundusz ma rozdysponować 40 mld zł z przeznaczeniem na wsparcie szpitali i nowoczesnych leków i metod leczenia
  • - Z tej puli żadna złotówka nie przepada. To nie są środki wygasające - zapewnił Mucha

 Na razie zaledwie zrealizowano jedną dziesiąta planowanych wydatków

W czasie rozmowy z portalem onet.pl doradca społeczny prezydenta pytany był o Fundusz Medyczny, który miał pomagać najciężej chorym, zwłaszcza dzieciom oraz w modernizacji szpitali. Na koncie Funduszu miało być 3 mld zł.

We wtorek 12 września "Gazeta Wyborcza" podała, że zgodnie z planami finansowymi Funduszu Medycznego łącznie wydatki miały wynieść 1,8 mld zł, zaś 2,4 mld zł miało pozostać do dyspozycji Ministra Finansów. Z planowanych wydatków zrealizowano jedną dziesiątą. "Według danych Ministerstwa, choć szpitale pediatryczne toną w długach, na leczenie dzieci z Funduszu Medycznego przeznaczono zaledwie niecałe 110 mln zł" - napisała "GW".

- Perspektywa jest 9. letnia, to jest prawie 40 mld zł. Wszystkie te środki będą wydane na te potrzeby, które są określone w ustawie - zapewnił Mucha i dodał, że Fundusz jest finansowany ze środków publicznych.

Za chwilę, za jakiś czas

Doradca społeczny prezydenta poinformował, że "za chwilę odbędzie się konkurs w zakresie wsparcia szpitali pediatrycznych z alokacją na 1,5 mld zł". Wyjaśnił, że "w przyszłym roku pójdzie na wsparcie szpitali onkologicznych 2 mld zł, zaś w zakresie szpitali ogólnopolskich 1 mld zł". Dodał, że dotyczy to tylko subfunduszu infrastruktury strategicznej.

Wspomniał także o środkach, które idą z funduszu na bezlimitowe świadczenia medyczne dla dzieci przyznając, że w pandemii dostęp do służby zdrowia w ogóle był utrudniony.

Na pytanie, gdzie osoby potrzebujące wsparcia z Funduszu Medycznego mogą się zgłaszać, Mucha wskazał Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Zdrowia.

- Z tej puli żadna złotówka nie przepada. To nie są środki wygasające - zaznaczył Mucha.

Poinformował, że opracowano wykaz, na którym znalazło się 35 technologii lekowych. Dodał: - Mamy pięć technologii lekowych stosowanych w chorobach rzadkich., które już trafiają do chorych.

Środki mają wesprzeć pacjentów do dostępie do nowoczesnych leków i metod leczenia

Powołanie Funduszu Medycznego zapowiedział w marcu 2020 r. prezydent Andrzej Duda, a pod koniec czerwca ub.r. złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. W połowie września Sejm ją uchwalił.

Fundusz Medyczny ma finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności przez dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe. Ponadto Fundusz ma przeznaczać część środków na inwestycje w infrastrukturę służby zdrowia i na profilaktykę.

Fundusz Medyczny jest funduszem celowym. Jego dysponentem jest Minister Zdrowia. W ramach Funduszu wyodrębniono cztery subfundusze: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum