Donald Tusk: zmienimy sposób refundowania leków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 grudnia 2009 09:11

Premier Donald Tusk, który był gościem telewizji Superstacja zapowiedział zmianę zasad refundowania leków.

Premier o zmianach w zasadach refundacji leków i firmach farmaceutyczych:

– Chcemy, żeby te lekarstwa, które ludzie muszą kupić i które byłyby za drogie dla przeciętnego Polaka, były refundowane. Chcemy zmienić model refundacji leków w taki sposób, żeby to nie był prosty sposób zarabiania przez firmy farmaceutyczne – stwierdził premier Tusk.

– Doceniam bardzo tego partnera, a czasami przeciwnika. Ale nie ustąpimy. Z całą pewnością te pieniądze, które mają trafić w jakimś sensie do pacjenta nie będą pieniędzmi marnowanymi tylko, dlatego, że na tym rynku działają bardzo bezwzględne podmioty – dodał.

Szef rządu ocenił ponadto, że w Polsce trzeba zracjonalizować sieć szpitali.

– Dzisiaj szpitale są zagrożone bankructwem czy działaniami komorniczymi, dlatego, że tak naprawdę nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za długi, za sposób wydawania pieniędzy. Nasza propozycja (...) polega na tym: pomożemy wam finansowo, jako rząd, pod warunkiem, że weźmiecie wreszcie odpowiedzialność za gospodarowanie tym szpitalem – mówił premier.

Tusk przypomniał, że kilkadziesiąt polskich szpitali zgłosiło się do tzw. planu B. Zgodnie z zapowiedziami premiera z połowy grudnia, w 2010 r. kilkadziesiąt szpitali zostanie przekształconych w spółki, a na ten cel rząd przeznaczy 360 mln zł.

Zaplanowany na lata 2009-2011 program zakłada pomoc finansową dla samorządów, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Według rządu ma to pozwolić samorządom na lepsze zarządzanie szpitalami oraz poprawi ich organizację i finansowanie. Blisko 80 szpitali, które się już zgłosiły do planu B są w trakcie przygotowywania się do tego projektu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum