Donald Tusk: składka zdrowotna w 2010 roku nie wzrośnie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2009 16:15

W przyszłym roku nie przewidujemy podwyższenia składki zdrowotnej - powiedział premier Donald Tusk na środowej konferencji prasowej.

Premier podkreślił, że są to „dodatkowe środki", bo nie pochodzą ze składki zdrowotnej, a z budżetu państwa. Zaznaczył też, że z roku na rok do systemu ochrony zdrowia w Polsce trafia więcej pieniędzy.

– W ciągu dwóch lat, o ile pamiętam, to jest ok. 10 mld zł więcej. Zadaniem rządu nie jest uleganie każdego tego typu naciskowi, czy lamentom, tylko racjonalne wydawanie publicznych pieniędzy – mówił Tusk.

Zaznaczył również, że Narodowy Fundusz Zdrowia zobowiązany jest przez niego i minister zdrowia Ewę Kopacz do tego, żeby pieniądze na finansowanie służby zdrowia były „racjonalnie kierowane". Jak dodał, pieniądze muszą trafić do szpitali, które rzetelnie wykonują swoje usługi wobec pacjenta i nie będzie ich więcej „dlatego, że dyrektor głośniej krzyczy".

– To, że czeka nas jeszcze bardzo dużo roboty i że bardzo często pacjent cierpi, bo czeka w kolejce, my zdajemy sobie z tego sprawę, ale podobnie jak w bogatszych Stanach Zjednoczonych, jeszcze długie lata będziemy budowali system, który w dodatku nigdy nikogo do końca nie zadowoli – powiedział szef rządu.

Dodał, że w przyszłorocznym, "bardzo ostrożnie zaprojektowanym" budżecie na tzw. wariant B restrukturyzacji szpitali przewidziane jest blisko 400 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum