Dolny Śląsk: szpitale psychiatryczne zrywają kontrakty z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2013 16:40

Dwa dolnośląskie szpitale psychiatryczne wypowiedziały umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Placówki chcą podwyższenia stawek na lecznictwo psychiatryczne. Sytuacja jest poważna - ocenia rzecznik NFZ we Wrocławiu.

Dolny Śląsk: szpitale psychiatryczne zrywają kontrakty z NFZ

Dwa szpitale psychiatryczne ze Złotoryi i Legnicy oraz z Lubiąża wypowiedziały umowy kontraktowe - poinformowała PAP w środę (31 lipca) rzecznik prasowa wrocławskiego oddziału NFZ Joanna Mierzwińska. 

- Okres wypowiedzenia trwa trzy miesiące, zatem w sierpniu, wrześniu i w październiku pacjenci wciąż mają zagwarantowaną opiekę medyczną na poziomie ustalonym w umowie - dodała rzecznik. 

Jak powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Złotoryi i Legnicy Wojciech Szeląg, powodem wypowiedzenia jest niewaloryzowane od pięciu lat stawek kontraktowych. 

- Żadna z dolnośląskich placówek psychiatrycznych nie jest na finansowym plusie. To dobitnie świadczy o tym, że problem nie wynika ze złego zarządzania, lecz po prostu dostajemy za mało pieniędzy na leczenie. Wydajność oddziałów spada, trzeba likwidować łóżka, by w ogóle podtrzymywać leczenie - dodał Szeląg. 

- Szpitale wypowiadają kontrakty z rozpaczy, bo stawka 180 zł za tzw. osobodzień to przynajmniej o 70 zł za mało. Gdyby płacono 250 zł, można byłoby leczyć na odpowiednim poziomie. W psychiatrii dziecięcej stosujemy drogie leki i taka mała stawka po prostu nie wystarcza, więc szpitale muszą się zadłużać - dodała doktor Halina Flisiak-Antonijczuk, wojewódzki konsultant do spraw psychiatrii dziecięcej. 

Według lokalnych mediów w najbliższym czasie umowy wypowiedzą kolejne placówki. 

Negocjacje ws. przedłużenia kontraktów na 2014 rok mają się odbyć jesienią. Jak ocenia rzecznik NFZ, sytuacja jest poważna, ponieważ plan finansowy na przyszły rok nie przewiduje zwiększenia budżetu dla Dolnego Śląska. 

- Po ewentualnym wypowiedzeniu wszystkich umów dolnośląski Fundusz ogłosi konkurs na lecznictwo psychiatryczne szpitalne na Dolnym Śląsku. Dziś trudno jest rozmawiać o podwyższeniu stawek, ponieważ nie znamy jeszcze planu finansowego na przyszły rok, a tegoroczny budżet jest już rozdysponowany - powiedziała Mierzwińska. 

Jak dodała, przewidziane jest spotkanie na ten temat z marszałkiem województwa. - Mamy nadzieję, że dojdziemy do porozumienia - podkreśliła. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum