Gazeta Wrocławska/ LJ/ Rynek Zdrowia | 07-10-2008 11:33

Dolny Śląsk stawia na profilaktykę wśród dzieci

Władze samorządowe Jeleniej Góry przeznaczyły milion złotych na akcję szczepienia dzieci przeciwko pneumokokom. W przyszłym roku zostanie zaszczepione każde niemowlę.

Jak na razie obowiązkowymi szczepieniami przeciwko pneumokokom finansowanymi ze środków ministerstwa zdrowia są objęte dzieci od 2 do 5 miesiąca życia chorujące na choroby przewlekłe.

– Szczepienia są skuteczne, bezpieczne i godne polecenia – twierdzi Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Zakaźnych AM we Wrocławiu. – Ważny jest wiek, w którym dziecko zostanie zaszczepione. Najbardziej podatni na skutki zakażeń pneumokokami są najmłodsi. Najlepiej byłoby, gdyby szczepionkę podać w pierwszym półroczu życia dziecka.

W Jeleniej Górze maluchy dostaną trzy dawki szczepionki. W trzecim, piątym oraz po ukończeniu 12. miesiąca życia. To powinno je uodpornić na pneumokoki.

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że zakażenia pneumokokowe są jedną z głównych przyczyn umieralności dzieci. Co roku z ich powodu umiera od 700 tys. do miliona dzieci na świecie. W Polsce ponad 60 proc. dzieci uczęszczających do żłobków jest nosicielami pneumokoków. Jak podkreślają specjaliści, najlepszą metodą zapobiegania zachorowaniom jest szczepienie. Szczepionka kosztuje ok. 250 zł.

Zalety profilaktyki dostrzegane są także w innych obszarach. W przyszłym roku jeleniogórski samorząd sfinansuje szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla 12-letnich dziewczynek, co w przyszłości ma uchronić je przed rakiem szyjki macicy. Takie szczepienia profilaktyczne nastolatek rozpoczęły się już w tym roku w Szczytnej.

W Wałbrzychu za gminne pieniądze dzieci do 9. roku życia, w ramach profilaktyki próchnicy, mają lakowane i lakierowane zęby. Na ten cel miasto przeznaczyło w tym roku 15 tys. zł. Drugi program zapobiega wadom postawy u uczniów. Od przyszłego roku 1200 dzieci zostanie zbadanych pod kątem poziomu cukru we krwi.