Dolny Śląsk: KGHM realizuje polecenie premiera dotyczące budowy dwóch szpitali tymczasowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 listopada 2020 12:03

KGHM realizuje polecenie premiera Mateusza Morawieckiego budowy dwóch szpitali tymczasowych w woj. dolnośląskim - poinformował w sobotę (31 października) prezes KGHM Marcin Chludziński.

Dolny Śląsk: KGHM realizuje polecenie premiera dotyczące budowy dwóch szpitali tymczasowych
Przygotowany przez KGFM oddział covidowy działa już w szpitalu MCZ w Lubinie; FOT. Twitter/KGHM

- KGHM realizuje polecenie premiera Mateusza Morawieckiego budowy dwóch szpitali tymczasowych w porozumieniu z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim przy koordynacji Ministerstwa Aktywów Państwowych. Oprócz tego zaczął już funkcjonować nasz oddział covidowy w szpitalu MCZ w Lubinie - przekazał Chludziński na Twitterze.

Wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że sześć spółek Skarbu Państw, m.in. Orlen, Lotos, KGHM, PKO BP, zostało zobowiązanych przez premiera Mateusza Morawieckiego do budowy szpitali tymczasowych . Spółki będą podpisywały umowy na refinansowanie kosztów budowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych.

Szpitale tymczasowe, które zapewnią dodatkowe łóżka dla pacjentów z COVID-19 mają powstać w każdym województwie, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi, Krakowie, Opolu, Katowicach, Szczecinie i Sopocie. Dzięki szpitalom tymczasowym, baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.

Szpitale tymczasowe będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Część z nich zostanie uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.

Za realizację zadań związanych z tworzeniem szpitali tymczasowych odpowiedzialni są wojewodowie we współpracy ze szpitalami patronackimi. W zakresie dostaw sprzętu medycznego oraz środków ochrony osobistej współpracują z Agencją Rezerw Materiałowych. Poprowadzą też akcję naboru lekarzy i personelu medycznego do pracy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum