Dolny Śląsk: 70 placówek medycznych nie spełnia resortowych wymogów sanitarnych

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2019 21:01

Niespełna dwa tygodnie pozostały na dostosowanie szpitali do ministerialnych wymogów sanitarnych i technicznych. Jeśli zarządzający lecznicami nie zdążą, ich placówki mogą zostać uznane za stwarzające zagrożenie dla chorych i wypaść z rejestru placówek medycznych.

Dolny Śląsk: 70 placówek medycznych nie spełnia resortowych wymogów sanitarnych
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W najgorszym przypadku oznacza to zamknięcie szpitali lub brak kontraktu z NFZ - przypomina Gazeta Wrocławska i podaje, że aż 74 placówki medyczne w woj. dolnośląskim nie spełniają ministerialnych norm dotyczących bezpieczeństwa.

W kilku przypadkach Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie mówi nawet o zagrożeniu dla pacjentów. Wiadomo już, że nie zdążą tego poprawić przed ostatecznym terminem wyznaczonym przez Ministerstwo Zdrowia.

Polska Federacja Szpitali oszacowała koszt dostosowania wszystkich placówek w kraju, które nie spełniają norm na co najmniej 20 mld złotych. Jak dotąd, na Dolnym Śląsku tylko wsparcie ze strony samorządu województwa od 2010 do 2016 roku wyniosło blisko 260 mln zł. Potrzeba kolejnych setek milionów złotych - przypomina Gazeta Wrocławska.

Więcej: gazetawroclawska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum