Dolnośląskie: wstępne porozumienie NFZ z placówkami psychiatrycznymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2013 20:20

Dolnośląski NFZ zawarł we wtorek ( 10 września) wstępne porozumienie z zadłużonymi szpitalami psychiatrycznymi w regionie. Stawki refundacji mają wzrosnąć do średniej krajowej, a szefowie placówek wycofają wypowiedzenia tegorocznych kontraktów, co zapewni ciągłość leczenia.

Dolnośląskie: wstępne porozumienie NFZ z placówkami psychiatrycznymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Poinformowała o tym PAP rzeczniczka dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska.

Podkreśliła, że rozmowy i negocjacje dyrekcji oddziału NFZ z dyrektorami placówek miały na celu zbliżenie cen jednostkowych w stacjonarnym lecznictwie psychiatrycznym na Dolnym Śląsku do średnich cen w kraju.

W porozumieniu szefowie szpitali zobowiązali się do wycofania wypowiedzianych wcześniej umów z Funduszem, natomiast Dolnośląski NFZ - do zakontraktowania świadczeń zdrowotnych po wyższej cenie.

Mierzwińska dodała, że postępowanie konkursowe na lata 2014-2015 będzie przeprowadzone pod koniec tego roku i zagwarantuje wzrost finansowania lecznictwa psychiatrycznego na Dolnym Śląsku o ponad 8 milionów złotych.

Dyrektor Milickiego Centrum Medycznego Maciej Biardzki, który w imieniu zbuntowanych placówek negocjował z dyrekcją NFZ, powiedział PAP, że pisemne porozumienie zostanie zawarte w piątek (13 września), ale ustalony kompromis mieści się w realiach finansowych możliwości i widełkach wymagań, do których szefowie innych placówek upoważnili swych negocjatorów do zawarcia kompromisu.

- Psychiatra w całym kraju jest niedofinansowana, zatem jeśli teraz będziemy podobnie niedofinansowani, jak inne placówki w kraju, to nie oznacza, że wszystkie problemy znikną. Jednak na pewno sytuacja może być lepsza od dotychczasowej - podkreślił Biardzki.

W lipcu tegoroczny kontrakt z NFZ zerwały wszystkie placówki psychiatryczne na Dolnym Śląsku. Chciały podwyższenia kwoty 180 zł dziennie na osobę. Jak mówiła wówczas Halina Flisiak-Antonijczuk, wojewódzki konsultant ds. psychiatrii dziecięcej, szpitale wypowiedziały kontrakty z rozpaczy, bo stawka 180 zł za tzw. osobodzień to przynajmniej o 70 zł za mało. Według wyliczeń specjalistów dopiero stawka 250 zł może zapewnić leczenie na odpowiednim poziomie.

Na Dolnym Śląsku we wszystkich placówkach psychiatrycznych jest ponad 800 łóżek - zarówno w szpitalach psychiatrycznych, jak i na oddziałach psychiatrycznych innych placówek. Jak wynika z ustawy, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców regionu, takich łóżek powinno być ponad 1200. Na lecznictwo psychiatryczne przeznacza się na Dolnym Śląsku ponad 140 mln zł rocznie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum