Dolnośląskie: wstępne porozumienie NFZ z placówkami psychiatrycznymi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2013 20:20

Dolnośląski NFZ zawarł we wtorek ( 10 września) wstępne porozumienie z zadłużonymi szpitalami psychiatrycznymi w regionie. Stawki refundacji mają wzrosnąć do średniej krajowej, a szefowie placówek wycofają wypowiedzenia tegorocznych kontraktów, co zapewni ciągłość leczenia.

Dolnośląskie: wstępne porozumienie NFZ z placówkami psychiatrycznymi
Poinformowała o tym PAP rzeczniczka dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska.

Podkreśliła, że rozmowy i negocjacje dyrekcji oddziału NFZ z dyrektorami placówek miały na celu zbliżenie cen jednostkowych w stacjonarnym lecznictwie psychiatrycznym na Dolnym Śląsku do średnich cen w kraju.

W porozumieniu szefowie szpitali zobowiązali się do wycofania wypowiedzianych wcześniej umów z Funduszem, natomiast Dolnośląski NFZ - do zakontraktowania świadczeń zdrowotnych po wyższej cenie.

Mierzwińska dodała, że postępowanie konkursowe na lata 2014-2015 będzie przeprowadzone pod koniec tego roku i zagwarantuje wzrost finansowania lecznictwa psychiatrycznego na Dolnym Śląsku o ponad 8 milionów złotych.

Dyrektor Milickiego Centrum Medycznego Maciej Biardzki, który w imieniu zbuntowanych placówek negocjował z dyrekcją NFZ, powiedział PAP, że pisemne porozumienie zostanie zawarte w piątek (13 września), ale ustalony kompromis mieści się w realiach finansowych możliwości i widełkach wymagań, do których szefowie innych placówek upoważnili swych negocjatorów do zawarcia kompromisu.

- Psychiatra w całym kraju jest niedofinansowana, zatem jeśli teraz będziemy podobnie niedofinansowani, jak inne placówki w kraju, to nie oznacza, że wszystkie problemy znikną. Jednak na pewno sytuacja może być lepsza od dotychczasowej - podkreślił Biardzki.

W lipcu tegoroczny kontrakt z NFZ zerwały wszystkie placówki psychiatryczne na Dolnym Śląsku. Chciały podwyższenia kwoty 180 zł dziennie na osobę. Jak mówiła wówczas Halina Flisiak-Antonijczuk, wojewódzki konsultant ds. psychiatrii dziecięcej, szpitale wypowiedziały kontrakty z rozpaczy, bo stawka 180 zł za tzw. osobodzień to przynajmniej o 70 zł za mało. Według wyliczeń specjalistów dopiero stawka 250 zł może zapewnić leczenie na odpowiednim poziomie.

Na Dolnym Śląsku we wszystkich placówkach psychiatrycznych jest ponad 800 łóżek - zarówno w szpitalach psychiatrycznych, jak i na oddziałach psychiatrycznych innych placówek. Jak wynika z ustawy, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców regionu, takich łóżek powinno być ponad 1200. Na lecznictwo psychiatryczne przeznacza się na Dolnym Śląsku ponad 140 mln zł rocznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum