×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dolnośląskie: więcej pieniędzy na opiekę paliatywną i hospicja

Autor: PAP/Rynek Zdrowia05 listopada 2013 14:01

Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał dodatkowe 45,9 mln zł z rezerwy ogólnej NFZ. Zdecydowana większość pieniędzy - 34,5 mln zł - trafi do szpitali w ramach rozliczenia wykonywanych świadczeń nielimitowanych. 4 mln zł zasili opiekę paliatywną i hospicyjną.

Dolnośląskie: więcej pieniędzy na opiekę paliatywną i hospicja
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podkreśliła rzecznik dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska decyzja o przeznaczeniu większych sum na opiekę paliatywną i hospicyjną wynika z trudnej sytuacji w tym segmencie usług medycznych.

- Zależało nam, by dofinansować też opiekę paliatywną i hospicyjną, która bardzo tego potrzebuje, dlatego na ten cel zaplanowano 4 mln zł - powiedziała.

Ponad 5,5 mln zł przeznaczono również na świadczenia pielęgnacyjne i usługi w ramach długotrwałej opieki medycznej. Na pompy insulinowe oraz kontrakty związane z dializowaniem pacjentów zaplanowano 2 mln zł.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz podjęła decyzję o zmianie planu finansowego na ten rok i uruchomieniu dodatkowych środków na świadczenia zdrowotne. Chodzi o ponad 640 mln zł z rezerwy ogólnej Funduszu.

Pieniądze z rezerwy NFZ zostały podzielone w oparciu o algorytm, według liczby pacjentów pediatrycznych i liczby świadczeń wysokospecjalistycznych (o wartości powyżej 15 tys. zł za procedurę medyczną).

Decyzja ma umożliwić oddziałom wojewódzkim funduszu rozliczenie świadczeń nielimitowanych i ratujących życie. O podziale środków na poszczególne rodzaje świadczeń decydują dyrektorzy oddziałów. Zgodę na uruchomienie rezerwy wyraziły resorty: zdrowia i finansów.

Rezerwa wynosi 1 proc. sumy, jaką w danym roku dysponuje NFZ. Fundusz co roku wykorzystuje tę rezerwę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze