Dolnośląskie uzdrowiska podpisały deklarację o współpracy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2020 20:40

Utworzenie Dolnośląskiego Klastra Uzdrowiskowego, którego celem będzie pogłębianie wzajemnej współpracy - zakłada podpisana we wtorek (29 września) przez przedstawicieli dolnośląskich uzdrowisk wspólna deklaracja.

Dolnośląskie uzdrowiska podpisały deklarację o współpracy
Fot. PTWP

Przedstawiciele sektora uzdrowiskowego na Dolnym Śląsku zadeklarowali we wtorek przystąpienie do klastra, w ramach którego deklarują wspólne prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, wypracowanie wspólnych standardów działania, a także wymianę wiedzy i rozwój kompetencji pracowników.

W ocenie marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, wykorzystanie nowych szans, pojawiających się na rynku, wymaga od dolnośląskich uzdrowisk kreatywnych pomysłów, nowych technologii, a przede wszystkim zjednoczenia sił.

- Tworząc klaster chcemy zmienić dotychczasowe podejście. Uzdrowiska nie mogą być dla siebie konkurencją, powinny mówić jednym głosem i wspólnie wypracowywać strategie rozwoju dla całej branży - podkreślił.

W inicjatywę zaangażowane są zarówno uzdrowiska samorządowe, jak i te z portfela KGHM TFI S.A. W ramach porozumienia uzdrowiska chcą zwracać uwagę na dobre praktyki w racjonalnym wykorzystywaniu surowców leczniczych, rozwój lecznictwa balneologicznego, edukację zdrowotną dla pacjentów oraz promowanie kurortów w Polsce i za granicą.

- Wiele osób w Polsce zawdzięcza powrót do zdrowia dolnośląskim ośrodkom uzdrowiskowym, które zlokalizowane są w atrakcyjnych miejscach, blisko natury. Deklaracja uzdrowiskowa połączy potencjał wszystkich dolnośląskich spółek, aby wysoki potencjał zasobów naturalnych oraz kompetencje naszych pracowników były jak najlepiej wykorzystane - powiedziała dr Urszula Bąkowska-Morawska, wiceprezes Interferie S.A. i inicjatorka projektu.

W ramach wspólnych działań uzdrowiska chcą także uświadomić społeczeństwu, że balneologia i lecznictwo uzdrowiskowe odgrywają kluczową rolę w leczeniu i zapobieganiu wielu schorzeniom.

Zbigniew Hajłasz, prezes KGHM TFI S.A., do którego należy pięć dolnośląskich uzdrowisk dodał, że sygnatariusze porozumienia będą także zabiegać o uchwalenie potrzebnych przepisów prawnych, które rozwiążą bieżące problemy branży.

- Niezbędne będzie tu oczywiście dzielenie się wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami z ekspertami podczas warsztatów szkoleń i konferencji - mówił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum