Dolnośląskie: szpitale wspólnie powalczą o rozliczenie nadwykonań?

Autor: Gazeta Wyborcza Wrocław, LJ/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2010 10:31

NFZ nie ma pieniędzy, by płacić szpitalom za tzw. nadwykonania. Część dyrektorów szpitali idzie więc po pieniądze do sądu.

Z danych NFZ wynika, że na drodze sądowej o zwrot pieniędzy ubiegają się 124 szpitale z całej Polski. Łącznie chcą odzyskać ponad 205 mln zł.

Płatnik broni się twierdząc, że informował dyrektorów szpitali o problemach finansowych i braku dodatkowych pieniędzy za leczenie chorych ponad wartość kontraktu.

Dyrektorów szpitali nie przekonują wyjaśnienia Funduszu. Zapowiadają, że w sądzie będą walczyć o pieniądze za leczenie, udowadniając, że świadczenia zostały udzielone w stanach zagrożenia zdrowia lub życia.

Na Dolnym Śląsku do tej pory na drogę sądową wystąpiły tylko dwa szpitale. Niewykluczone jednak, że o pieniądze wspólnie powalczą placówki zrzeszone w Dolnośląskim Konsorcjum Szpitali Powiatowych. Decyzję podejmą 20 kwietnia.

Jednak nie wszystkie szpitale chcą walczyć o pieniądze na drodze sądowej. Zdzisław Czekierda, rzecznik 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu powiedział portalowi rynekzdrowia.pl, że placówka nie będzie występować o zwrot nadwykonań na drogę sądową: – Mamy nadwykonania, ale cierpliwie czekamy na ich zwrot. Nie ma powodu, by załatwiać to przez sąd. Poza tym, kwoty nadwykonań nie decyzują o bycie naszego szpitala.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum