×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dolnośląskie: szpitale powiatowe nie podpisały kontraktów na 2014 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 listopada 2013 15:20

Na Dolnym Śląsku ani jeden szpital powiatowy nie podpisał jeszcze kontraktu na 2014 r. Szef Konsorcjum Dolnośląskich Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski i konwent starostów chcą przedłużenia okresu negocjacji. Dolnośląski NFZ wstępnie wyraził zgodę.

Dolnośląskie: szpitale powiatowe nie podpisały kontraktów na 2014 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak powiedział w piątek (29 listopada) PAP Malinowski, postulat zwiększania kontraktów obejmuje nakłady na: chirurgię, pediatrię, ginekologię i położnictwo oraz oddziały wewnętrzne.

- Każdy z dyrektorów negocjuje swój własny kontrakt. Konsorcjum skupia 18 szpitali, ale popierają nas też inne placówki. W sumie są na Dolnym Śląsku 23 szpitale powiatowe i jesteśmy solidarni w negocjacjach, by uzyskać zwiększenie swoich kontraktów. Dolnośląski NFZ traktuje nasze argumenty ze zrozumieniem, liczymy, że uda się dojść do porozumienia - dodał Malinowski.

Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Dolnośląskiego, starosta bolesławiecki Cezary Przybylski powiedział, że konwent przyjął stanowisko, w którym postuluje przedłużenie okresu negocjacji z NFZ.

- Dyrektorzy i starostowie potrzebują więcej czasu, by ocenić również propozycje NFZ. Zaproponowaliśmy okres do 20 grudnia, ale nawet termin o 10 dni krótszy byłby zadowalający. Postanowiliśmy również, że sąsiadujące ze sobą powiatowe szpitale nie będą wcześniej podpisywać kontraktów, które umożliwią im świadczenie usług pacjentom z innych powiatów. Myślę, że zachowamy się solidarnie i nikt się nie wyłamie - dodał Przybylski.

W stanowisku konwentu dolnośląskich starostów napisano, że niezwykle istotne jest "iż wielu ubezpieczonych, korzystających z usług szpitali powiatowych, jest w trudnej sytuacji ekonomicznej (...). Dla tych ludzi brak możliwości skorzystania z usług medycznych w pobliżu miejsca zamieszkania oznacza, że nie skorzystają z żadnych, dlatego niedofinansowanie zagraża wykluczeniem wielu osób z systemu opieki zdrowotnej".

Przybylski podkreślił, że szpitale postulują zwiększenie kontraktów średnio o 9 procent w czterech podstawowych działach usług, co gwarantowałoby wzrost budżetów placówek o około 5 procent.

- Od kilku lat otrzymujemy te same kwoty, co faktycznie oznacza powiększanie długów i zmniejszanie nakładów na leczenie, skoro nie uwzględnia się nawet inflacji - powiedział starosta bolesławiecki i szef konwentu dolnośląskich starostów.

Jak poinformowała PAP rzecznik dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Joanna Mierzwińska, jest wstępna zgoda na przedłużenie negocjacji dla szpitali powiatowych do 6 grudnia.

Na leczenie szpitalne w całym regionie w 2014 r. zaplanowano 2 miliardy 286 mln zł. Pozostałe szpitale - poza powiatowymi - przedłużyły już kontrakty. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to placówki powiatowe i tak przez kolejne trzy miesiące będą wykonywały świadczenia w tzw. okresie wypowiedzenia. Pierwszy termin podpisania kontraktów na 2014 r. mija w sobotę 30 listopada.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze