Dolnośląskie: szpital powiatowy w Strzelinie kupiony przez USK we Wrocławiu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2020 18:34

W styczniu Strzelińskie Centrum Medyczne stanie się częścią Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Placówka w Strzelinie mimo ogłoszenia przez sąd jej upadłości nadal będzie przyjmowała pacjentów, a załoga nie straci zatrudnienia - podano w komunikacie.

Dolnośląskie: szpital powiatowy w Strzelinie kupiony przez USK we Wrocławiu
Placówkę za ponad 8,3 mln zł kupił Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)

Wniosek o ogłoszenie upadłości szpitala powiatowego w Strzelinie na Dolnym Śląsku prezes tej spółki złożyła w marcu tego roku. Powodem były powracające od kilku lat problemy finansowe placówki, w tym m.in. zaległości wobec ZUS-u oraz urzędu skarbowego.

"Upadłość jedynego szpitala w powiecie, który zabezpieczał zdrowie ponad 40 tys. mieszkańców, została ogłoszona 30 czerwca 2020 r., a pod koniec października syndyk wystawił centrum na sprzedaż. Placówkę za ponad 8,3 mln zł kupił Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu" - podano w komunikacie przesłanym PAP przez rzecznik USK Monikę Kowalską.

Aktualnie - na mocy decyzji Wojewody Dolnośląskiego z 20 października 2020 r. - szpital w Strzelinie funkcjonuje jako placówka dedykowana chorym na COVID-19. W centrum medycznym działa ponad 60 łóżek dla zakażonych koronawirusem.

"Gdy sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, będziemy kontynuować działalność medyczną placówki. To dla nas oczywiste że mieszkańcy powiatu potrzebują zabezpieczania internistycznego, ginekologiczno-położniczego czy w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Niezwykle ważna jest dla nas również kontynuacja działalności zakładu opiekuńczo-leczniczego oraz pielęgnacyjno-opiekuńczego. Od lat mamy na rynku deficyt takich miejsc, a starzenie się społeczeństwa jest faktem" - mówi cytowany w komunikacie dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu Piotr Pobrotyn.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny zamierza też rozwijać zakres usług rehabilitacyjnych, świadczonych w Strzelinie. Istniejący oddział oferuje szeroki zakres świadczeń dla wielu grup pacjentów, co pozwoli na poszerzenie oferty i możliwości terapeutycznych podopiecznych szpitali.

"Dawny szpital powiatowy stanie się nie tyko jednostką kliniczna, ale również akademicką i będzie uzupełnieniem wrocławskiej bazy dydaktycznej dla studentów Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich, którzy w Strzelnie będą mogli szlifować swoje umiejętności m.in. z zakresu rehabilitacji pacjentów ortopedycznych czy neurochirurgicznych" - mówi prorektor ds. klinicznych UMW prof. Szymon Dragan.

Uniwersytet Medyczny jest organem założycielskim szpitala klinicznego, a teraz będzie nim także dla strzelińskiego centrum.

"W przypadku pacjentów i pracowników dotychczasowego Strzelińskiego Centrum Medycznego zmiana właściciela nie powinna być odczuwalna. Pierwsi staną się podopiecznymi największej, wielospecjalistycznej placówki medycznej w regionie - z dostępem do nowoczesnej infrastruktury medycznej, a drudzy dołączą do załogi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu" - napisano w komunikacie.

PAP - Roman Skiba

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum