Dolnośląskie: pracodawcy będą rozmawiać o zmianach w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2013 12:07

W sobotę (8 czerwca) rozpoczyna się cykl konferencji organizowanych przez Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska. Wnioski ze spotkań lekarzy, szefów firm medycznych i przedstawicieli władz lokalnych mają posłużyć reformie opieki zdrowotnej w regionie.

Dolnośląskie: pracodawcy będą rozmawiać o zmianach w ochronie zdrowia

Jak poinformował PAP prezes związku Wiktor Wolfson, projekt przygotowany przez organizację skupiającą ponad 70 dużych jednostek medycznych na Dolnym Śląsku adresowany jest głównie do jej członków, lecz udział jest bezpłatny i każdy zainteresowany może wziąć w nim udział.

- Jako lekarze i jako pracodawcy w ochronie zdrowia działamy na pierwszej linii. Wiemy najlepiej, że system opieki zdrowotnej dotarł do ściany, jest niewydolny, deficytowy i niewypłacalny. Dlatego wnioski z naszych konferencji chcemy przekazać w formie wystąpień Ministerstwu Zdrowia, NFZ, władzom wojewódzkim i samorządowym. Dialog z tymi podmiotami jest szczególnie ważny, bo system ma być decentralizowany - powiedział Wolfson.

Cykl konferencji pod wspólnym tytułem "Wzmacnianie potencjału Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska motorem do rozwoju dialogu społecznego na Dolnym Śląsku" jest finansowany z funduszy europejskich.

Poświęcony będzie takim zagadnieniom jak m.in. zarządzanie podmiotami leczniczymi, wyzwania oraz postulowane kierunki zmian w opiece zdrowotnej, technologie informatyczne w ochronie zdrowia, polityka lekowa, najważniejsze założenia polskiej polityki zdrowotnej na najbliższe lata w kontekście wskaźników demograficznych i wydłużenia wieku emerytalnego, finansowanie świadczeń i przyszłość ubezpieczeń zdrowotnych.

- Chcemy jak najlepiej wykorzystywać środki na leczenie Dolnoślązaków, stąd pomysł na cykl konferencji. Pierwsza z nich poświęcona będzie zagadnieniom związanym z zarządzaniem podmiotami leczniczymi oraz podnoszeniem ich efektywności organizacyjnej i finansowej. Spotkania połączone będą z konsultacjami środowiska medycznego z przedstawicielami instytucji rządowych, samorządowych i innych organizacji pracodawców. Chcemy być traktowani jako partner. Zależy nam, by doprowadzić system opieki zdrowotnej do stabilizacji - dodał Wolfson.

Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia Dolnego Śląska działa od 9 lat i skupia przedstawicieli 70 jednostek: przychodni, firm i przedsiębiorstw medycznych. Pacjentami i klientami tych jednostek jest ponad 600 tysięcy Dolnoślązaków. Związek jest częścią lekarskiej Federacji Porozumienie Zielonogórskie i Konfederacji Pracodawców Lewiatan. Współpracuje także ze Związkiem Lekarzy Rodzinnych.

W ramach projektu zaplanowano trzy konferencje, które odbędą się w czerwcu, wrześniu i listopadzie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum