Dolnośląskie: najwyższą emeryturę w regionie pobiera lekarz - to 26 tys. zł

Autor: • Źródło: PAP01 stycznia 2023 13:00

Najwyższą emeryturę w regionie pobiera lekarz - to 26 tys. zł. Z kolei pracujący ponad 50 lat kierowca również wypracował wysokie świadczenie - 15,8 tys. zł. Absurdem są emerytury wypłacane za udokumentowany tylko jeden dzień pracy, bo wynoszą po kilkanaście złotych.

Dolnośląskie: najwyższą emeryturę w regionie pobiera lekarz - to 26 tys. zł
Dolnośląskie: najwyższą emeryturę w regionie pobiera lekarz - 26 tys. zł po 54 latach pracy w zawodzie. Fot. AdobeStock
  • Prawie 15,8 tys. zł emerytury dostaje mieszkaniec Legnicy, który jako kierowca przepracował 50 lat
  • 15,7 tys. zł trafia, co miesiąc na konto mieszkańca Wałbrzycha z 53 latami stażu pracy
  • Najwyższą emeryturę na Dolnym Śląsku 26 tys. zł dostaje lekarz, mieszkaniec Wrocławia po 54 latach pracy w zawodzie

Wysokie emerytury dla pracujących długo

Osoby, które dostają wysokie emerytury to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno dopiero po przepracowaniu wielu dziesiątków lat - poinformował dolnośląski oddział ZUS.

- Oczywiście wysokość naszych zarobków ma także wpływ na to, co na nasze konto będzie wpływało po zakończeniu aktywności zawodowej, ale liczą się przede wszystkim staż, regularny wpływ składek na emerytalne konto i nie śpieszenie się z przejściem na emeryturę - mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Prawie 15,8 tys. zł emerytury dostaje mieszkaniec Legnicy, który jako kierowca przepracował 50 lat. 15,7 tys. zł trafia, co miesiąc na konto mieszkańca Wałbrzycha z 53 latami stażu pracy.

Emerytura po 54 latach w zawodzie lekarza

Najwyższą emeryturę na Dolnym Śląsku 26 tys. zł dostaje lekarz, mieszkaniec Wrocławia po 54 latach pracy w zawodzie.

Natomiast 19 groszy emerytury dostaje, co miesiąc mieszkanka Wałbrzycha, która przepracowała w swoim życiu pół roku na umowie zlecenia, 43 grosze mieszkanka Legnicy, która ma na swoim koncie tylko jeden dzień pracy. 54 grosze wpływa na konto wrocławianina, który może się pochwalić zaledwie 27 dniami spędzonymi na pracy.

Lekarstwo na niską emeryturę

Lekarstwem na niską emeryturę jest dalsza aktywność zawodowa, czyli praca pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

"W województwie dolnośląskim mamy 640 tys. emerytów i rencistów. 123 tys. seniorów, którzy dostają comiesięczną wypłatę z ZUS, jest nadal aktywnych zawodowo. Z tej liczby aż 50 tys. emerytów pracuje na podstawie umowy o pracę, czyli od ich pensji nadal wpływają składki na indywidualne konto emerytalne. Rok wcześniej pracujących seniorów w naszym regionie było o 6 tys. mniej" - powiedziała Kowalska-Matis.

Rzeczniczka podała, że przeciętna emerytura na dolnym Śląsku w 2022 roku wynosiła 2858,78 zł, przy średniej emeryturze w kraju 2833,56 zł. Najwyższe emerytury są wypłacane w woj. mazowieckim i śląskim. Średnia kwota emerytury na Mazowszu to 2981,44 a na Śląsku to 3338,84 zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze