Dolnośląskie: lekarze chcą zarabiać trzy średnie krajowe

Autor: Gazeta Wrocławska/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2017 10:20

Biały personel w połowie maja złożył w Sejmie obywatelski projekt uchwały ws. podwyżek wynagrodzeń. Na Dolnym Śląsku podpisało się pod nim 20 tys. osób, a w całej Polsce 239 476.

Dolnośląskie: lekarze chcą zarabiać trzy średnie krajowe
Fot. archiwum

Lekarze i pracownicy ochrony zdrowia w całej Polsce domagają się wzrostu wynagrodzeń do poziomu dwóch i trzech średnich krajowych.

W środę, 7 czerwca pod sejmem przedstawiciele zawodów medycznych będą pikietować podczas czytania rządowego projektu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. W ten sposób chcą wyrazić swój sprzeciw wobec propozycji podwyżek zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. W ich ocenie rozwiązania zaoferowane przez resort są nieadekwatne, a plan ich wprowadzania jest zbyt wolny.

Dla przykładu w projekcie złożonym przez Porozumienie Zawodów Medycznych lekarz rezydent ma pensję brutto na poziomie dwóch średnich krajowych, a lekarz specjalista i dentysta specjalista na poziomie trzech średnich. Dwie średnie krajowe powinna zarabiać pielęgniarka ze specjalizacją i magistrem, diagnosta laboratoryjny ze specjalizacją, magister farmacji ze specjalizacją, ratownik medyczny z wykształceniem wyższym po 5 latach pracy czy też specjalista psycholog kliniczny.

Rządowe propozycje to już 1,27 średniej krajowej dla lekarza specjalisty czy 1,05 średniej krajowej dla rezydenta czy pielęgniarki ze specjalizacją i tytułem magistra.

PZM nie wyklucza zaostrzenia formy protestu, włączając w to również "białe miasteczko", a nawet tak radykalne formy, jak głodówka.

Więcej: www.gazetawroclawska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum