PAP/Rynek Zdrowia | 30-12-2014 14:44

Dolnośląskie: NFZ podpisał aneksy ze wszystkimi, poza lekarzami z PZ

Na Dolnym Śląsku umów z NFZ nie zawarli lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, którzy leczą w tym regionie ponad milion pacjentów. Poza tym Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał aneksy do umów na wszystkie rodzaje świadczeń zdrowotnych w 2015 r.

Według rzeczniczki Porozumienia Zielonogórskiego Moniki Kowalskiej członkowie PZ to połowa lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku.

W poniedziałek kolejna tura rozmów lekarzy z PZ i przedstawicieli resortu zdrowia w sprawie funkcjonowania POZ w 2015 r. zakończyła się fiaskiem. Oznacza to, że po nowym roku w całej Polsce może być nieczynnych ok. 40 proc. gabinetów POZ. Na Dolnym Śląsku - jak powiedziała PAP Kowalska - będzie to ok. połowa gabinetów lekarzy POZ. Obecnie lekarze Porozumienia Zielonogórskiego opiekują się milionem pacjentów.

Resort zdrowia oraz NFZ uspokajają jednak, że pacjenci nie mają powodów do obaw, bo opiekę mają zabezpieczać szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć oraz ambulatoria nocnej i świątecznej opieki lekarskiej. Jak informował minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, Narodowy Fundusz Zdrowia za taką wizytę zapłaci 45 zł.

Rzeczniczka Dolnośląskiego Oddziału NFZ Joanna Mierzwińska poinformowała PAP, że poza umowami z lekarzami zrzeszonymi w PZ, podpisano aneksy na wszystkie pozostałe rodzaje świadczeń zdrowotnych w regionie.

- Nie było nowych konkursów, ale w trakcie aneksowania kontraktów zwiększono kwoty przede wszystkim na zadania związane z wprowadzeniem pakietu onkologicznego - powiedziała Mierzwińska.

Jak dodała, w 2015 r. na świadczenia przeznaczono w sumie 4 mld 838 mln zł. Ponad 20 mln zł więcej zaplanowano na leczenie szpitalne, które pochłonie 2 mld 307 mln zł.

O 6 mln zł więcej zostanie wydanych na podstawową opiekę zdrowotną, na którą w przyszłym roku przeznaczono 581,5 mln zł. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna będzie kosztować 403 mln zł i zaplanowano na nią o 3,5 mln zł więcej niż w tym roku.

- Więcej pieniędzy przeznaczyliśmy też na tzw. odrębne kontraktowanie. Chodzi np. o badania rezonansem i tomografem, na które jest w sumie 125 mln zł, czyli o 1,2 mln więcej niż przed rokiem - mówiła Mierzwińska.

W ramach aneksowania kontraktów DOW NFZ zaplanował również 158 mln zł na rehabilitację, 120 mln zł na stomatologię, 91 mln zł na opiekę długoterminową oraz 39 mln zł na opiekę paliatywną. Ponad 600 mln zł pochłonie w 2015 r. refundacja leków.