Dolnośląskie: 7 mln zł na walkę z koronawirusem dla szpitali powiatowych i DPS-ów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 kwietnia 2020 14:46

7 mln zł przeznaczy samorząd województwa dolnośląskiego na wsparcie szpitali powiatowych i DPS-ów w regionie w walce z epidemią koronawirusa. Każdy z 25 szpitali powiatowych otrzyma około 140 tys. zł, a wysokość środków dla DPS-ów będzie zależna od liczby podopiecznych.

Każdy z 25 szpitali powiatowych otrzyma około 140 tys. zł Fot. Archiwum

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski w środę podczas telekonferencji poinformował, że 75 proc. tej kwoty pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska, 10 proc. z budżetu państwa, a 5 proc. z budżetu województwa.

Pomoc finansowa trafi do wszystkich 25 szpitali powiatowych w regionie oraz wszystkich domów pomocy społecznej. - Chcemy by te środki było skierowane na zakup sprzętu, ale też prace dostosowujące szpitale do przyjmowanie pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, na przykład na budowanie śluz - mówił marszałek.

Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski podkreślił, że w walce z epidemią istotne jest funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia jako całości, a nie jedynie szpitali zakaźnych lub szpitali z oddziałami zakaźnymi. - Istotne są też szpitale powiatowe, które sstanowią centrum ochrony zdrowia jeśli chodzi o gminy i powiaty - mówił wicemarszałek.

Krzyżanowski dodał, że w najbliższym czasie w 13 szpitalach w regionie powstaną tzw. oddziały buforowe. - Część z tych oddziałów znajdzie się w szpitalach powiatowych; na te oddziały będą trafiać pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, po potwierdzeniu będą oni przewożeni do szpitali zakaźnych - tłumaczył wicemarszałek.

Pieniądze, które są przeznaczone na wsparcie dla szpitali powiatowych i DPS-ów, trafią do powiatów, skąd zostaną przekazane do poszczególnych placówek. - Wysokość dotacji jest ściśle związana z liczbą miejsc w DPS-ach w poszczególnych powiatach - mówił Krzyżanowski. Na Dolnym Śląsku jest łącznie 6 tys. miejsce w domach pomocy społecznej.

Marszałek Przybylski zaapelował też do mieszkańców regionu, którzy mieli zaplanowane wizyty w szpitalach czy przychodniach specjalistycznych, aby korzystali z tych terminów bez względu na epidemię koronawirusa. - Szpitale są po to, aby ludzie mogli się leczyć. W niektórych lecznicach  powiatowych obłożenie pozostaje na poziomie 20 proc., co wskazuje, że wiele zaplanowanych zabiegów i wizyt nie jest realizowanych, podobnie dzieje się w wojewódzkich szpitalach specjalistycznych. Apeluję zatem o korzystanie z zaplanowanych wizyt" - mówił marszałek.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum