PAP/Rynek Zdrowia | 26-05-2020 16:14

Dolnośląskie: 6,5 tys. kuracjuszy z regionu nie mogło z powodu pandemii wyjechać do sanatorium

6,5 tys. mieszkańców Dolnego Śląska nie mogło z powodu pandemii COVID-19 skorzystać z usług sanatoryjnych. Uzdrowiska i sanatoria mają zacząć pracować od 15 czerwca i w pierwszej kolejności właśnie wyjadą ci kuracjusze, których zatrzymała w domach pandemia.

Polanica Zdrój. Fot. Materiały prasowe, Polska Grupa Uzdrowisk

Dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ Zbigniew Terka poinformował we wtorek (26 maja) na konferencji prasowej, że czynione są wszelkie starania, aby od 15 czerwca zgodnie z zapowiedziami mogły pracować wszystkie uzdrowiska i sanatoria w regionie dolnośląskim.

- Czekamy na zalecenia głównego inspektora sanitarnego, który określi między innymi limity, po ile osób będzie mogło być w sanatoryjnych pokojach, a ile osób jednocześnie korzystać ze stołówki. To pozwoli określić, po ilu kuracjuszy jednorazowo będzie mógł przyjmować dany obiekt sanatoryjny - mówił Terka.

Dodał, że w okresie pandemii do sanatorium lub uzdrowiska nie wyjechało 6,5 tys. kuracjuszy z Dolnego Śląska.

- To wydłużyło kolejkę oczekiwań tak średnio o około półtora miesiąca. Najpierw do uzdrowisk pojadą ci, którym pobyt przerwano z powodu pandemii lub odwołano całkowicie. A następnie skierowania dostaną kolejni kuracjusze - powiedział szef dolnośląskiego oddziału NFZ.

Roman Skiba