KL/Rynek Zdrowia | 30-03-2011 12:41

Dolnośląski OW NFZ o badaniach młodych sportowców

Rodzice młodych sportowców z Wrocławia narzekają na ograniczony dostęp do świadczeń z zakresu medycyny sportowej. NFZ wyjaśnia, że kolejki są w przychodniach działających od lat. O nowych lecznicach wie mało kto, a finansowanie jest większe niż w ub. r.

NFZ płaci za badania okresowe dla młodych sportowców. Są one przepustką do czynnego uprawiania sportu i muszą być przeprowadzane co najmniej dwa razy w roku.

Tymczasem mieszkańcy Wrocławia skarżą się, że wykonanie badań bezpłatnie jest praktycznie niemożliwe: stosowną umowę ma podpisaną zbyt mała liczba lecznic.

– Problem w tym, że we Wrocławiu większość rodziców idzie z dziećmi do przychodni przy ul. Sienkiewicza. Pozostałe dwie placówki, które mają z nami podpisane umowy na usługi w zakresie medycyny sportowej, takich problemów nia mają – zaznacza Joanna Mierzwińska, rzecznik Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

I zapewnia, że rodzice nie muszą płacić za badania: gdy w jednej placówce nie mogą dostać się w określonym terminie do specjalisty, powinni kierować się do następnej.

Dolnośląski OW NFZ podpisał umowy na takie świadczenia z 13 lecznicami. Dwie spośród nich działają w samym Wrocławiu: w Oławach i przy ul. Sienkiewicza. W tym roku doszła też nowa placówka świadcząca usługi z zakresu medycyny sportowej w Komorowicach, na przedmieściach miasta.

– To nowoczesny ośrodek, bez żadych kolejek. Być może niewiele osób wie o jego istnieniu i stąd przekonanie o ograniczonym dostępie do świadczeń – dodaje rzecznik.

Joanna Mierzwińska zwraca uwagę, że w tym roku środki przeznaczone przez Dolnośląski OW NFZ na świadczenia z zakresu medycyny sportowej wzrosły. W 2010 r. pula na cały rok wynosiła 590 tys. zł., obecnie na I półrocze Fundusz przeznaczył 313 tys. zł.