Dodatkowe wpływy ze składki zdrowotnej mają wynieść 14 mld zł

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP20 maja 2021 19:02

Dodatkowe wpływy ze składki zdrowotnej wyniosą ok. 14 mld zł i w całości trafią do NFZ - poinformował w czwartek główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki.

Dodatkowe wpływy ze składki zdrowotnej mają wynieść 14 mld zł
Zwiększona składka zdrowotna ma przynieść dodatkowych 14 mld złotych do budżetu NFZ. Fot. Arch. PTWP
  • Składka zdrowotna będzie zawsze liczona w wysokości 9 proc., proporcjonalnie dla wszystkich form zatrudnienia
  • Nawet złotówka zmiany nie będzie miała wpływu na dochody osób zarabiających od 6,5 do 10 tys. zł.
  • Zmiany w sposobie opłacania składki zdrowotnej nie wpłyną na sytuację osób, które pracują na etacie i jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą

Szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak dodał, że nie jest planowane wprowadzenie górnego limitu składki zdrowotnej.

Składka 9 proc. proporcjonalnie do wszystkich form zatrudnienia

Podczas konferencji prasowej dotyczącej zmian podatkowych w Polskim Ładzie szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak odniósł się do proponowanego zlikwidowania możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku.

- To powoduje, że składka będzie zawsze liczona w wysokości 9 proc., proporcjonalnie dla wszystkich form zatrudnienia, po to byśmy wszyscy składali się na system ochrony zdrowia - podkreślił. Jak ocenił, to historyczna zmiana gwarantująca w przyszłości zwiększone przychody do sektora zdrowotnego.

Neutralna zmiana dla większości?

Zaznaczył, że ta zmiana będzie neutralna dla dużej części społeczeństwa, dzięki wprowadzeniu ulgi w podatku dla osób zarabiających od 6,5 do 10 tys. zł.

- To oznacza, że nawet złotówka zmiany nie będzie miała wpływu na dochody tych osób. Nic się dla nich nie zmieni przez konstrukcję specjalną algorytmu ulgi dla klasy średniej, która będzie w podatku dochodowym" - mówił Arak.

Arak zapewnił, że nie jest planowane wprowadzenie górnego limitu składki zdrowotnej tak, jak w przypadku składki emerytalnej, która nie jest pobierana powyżej 30-krotności średniej płacy krajowej.

- Limit w składce emerytalnej ma na celu ochronę ZUS przed wysokimi świadczeniami osób najbogatszych. W przypadku składki zdrowotnej nie ma sensu wprowadzać takich rozwiązań - stwierdził.

Podkreślił, że zmiany w sposobie opłacania składki zdrowotnej nie wpłyną na sytuację osób, które pracują na etacie i jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą.

- Taka osoba obecnie także płaci składkę od działalności, i od etatu - przypomniał. Dodał, że szczegóły będą znane, gdy Ministerstwo Finansów przedstawi propozycje zmian.

Zakładany wzrost – 14 mld do budżetu NFZ

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki pytany podczas konferencji o wpływy z tytułu podważenia składki zdrowotnej powiedział, że według przewidywań MF koszty fiskalne całej reformy "zamkną się dla całego sektora finansów publicznych w kwotach 5-7 mld zł".

- Zakładamy, że dodatkowe wpływy na składkę zdrowotną wyniosą ok. 14 mld zł. To są pieniądze, które w zupełności trafią do NFZ - powiedział.

Czernicki przyznał, że będą natomiast pewne ubytki w podatkach, "które zrealizują się i po stronie budżetu centralnego, i po stronie samorządów".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum