×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dodatkowe pieniądze dla szpitali, które nie wykonały ryczałtu. Przepisy weszły 3 maja

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia04 maja 2023 14:30

Szpitale, które w minionym roku nie wykonały kontraktu, mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze. W życie weszły przepisy znowelizowanego rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które przewidują nowy instrument finansowy.

Dodatkowe pieniądze dla szpitali, które nie wykonały ryczałtu. Przepisy weszły 3 maja
169 szpitali z 585 zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej nie wykonało w 2022 r. ryczałtu na poziomie 98 proc. Fot. Shutterstock
  • Od 3 maja obowiązuje zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
  • Przewiduje nowy instrument finansowy dla szpitali, które nie wykonały w 2022 roku wymaganych 98 proc. ryczałtu
  • Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaci im dodatkowe pieniądze, jeśli zobowiążą się do odrobienia niewykonanych rok temu świadczeń. Placówki muszą złożyć odpowiedni wniosek w oddziale NFZ 

Szpitale mogą odrobić niewykonany ryczałt. Jest rozporządzenie MZ w tej sprawie 

W Dzienniku Ustaw RP opublikowane zostało rozporządzenie wprowadzające instrument finansowy, który zapewnić ma placówkom utrzymanie wielkości umów ryczałtowych na dotychczasowym poziomie. Nowe przepisy weszły w życie z dniem 3 maja. 

Jak czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia, aż 169 podmiotów leczniczych z 585 zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej nie wykonało ryczałtu na poziomie 98 proc. Przykładowo, w województwie opolskim ryczałt został zrealizowany na poziomie 96,8 proc., a w województwie warmińsko-mazurskim na poziomie 98,4 proc. Przy czym w województwie warmińsko-mazurskim, aż 28 proc. szpitali zrealizowało poniżej 90 proc. wartości ryczałtu.

W myśl obecnie obowiązujących przepisów szpitale, które nie wykonały 98 proc. ryczałtu, otrzymałyby w tym roku mniej pieniędzy. Choć w związku z obowiązującymi w czasie pandemii ograniczeniami placówki często nie miały możliwości realizacji wszystkich świadczeń.

- Dlatego w przedmiotowym projekcie proponuje się wprowadzenie regulacji gwarantującej szpitalom, których poziom realizacji świadczeń w 2022 r. był niższy niż zakładany przy ustaleniu ryczałtu na 2022 r., wypłatę dodatkowych środków, z jednej strony zapewniających utrzymanie dotychczasowej wysokości ryczałtu systemu zabezpieczenia, z drugiej - zobowiązujący szpitale, które zdecydują się na skorzystanie z tego instrumentu, do odrobienia niewykonanej części ryczałtu - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Szpitale, które zdecydują się na to rozwiązanie, otrzymają wyrównanie wartości ryczałtu na rok 2023 do wartości ryczałtu z 2022 rok. Wypłata dodatkowych pieniędzy nastąpi na wniosek świadczeniodawcy.

NFZ daje placówkom rok na spłatę długu

Jak podkreśla projektodawca przepisów, proponowane rozwiązanie "wychodzi naprzeciw postulatom formułowanym przez podmioty lecznicze i organizacje ich zrzeszające o zapewnienie środków na funkcjonowanie szpitali i pozwoli zapewnić stabilność działania systemu ochrony zdrowia w obszarze lecznictwa szpitalnego".  

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zostaną zobligowani do rozliczenia wypłaconych środków do końca okresu rozliczeniowego, tj. do końca 2023 roku.

W przypadku podmiotów, które zrealizowały ryczałt na 2022 rok na poziomie niższym niż 90 proc., dodatek korygowany będzie współczynnikiem odpowiadającym ilorazowi liczby jednostek sprawozdawczych wykonanych i sprawozdanych w dokumentach rozliczeniowych za ostatnie 3 okresy sprawozdawcze 2022 r. i 3/12 liczby jednostek sprawozdawczych będących podstawą ustalenia wysokości ryczałtu u tego świadczeniodawcy w 2022 roku (nie większym niż 1).

Resort zdrowia oszacował, że o wypłatę dodatkowych pieniędzy wystąpi 169 szpitali, w tym 45 z korektą za realizację poniżej 100 proc. w IV kwartale 2022. Wysokość tych środków będzie wynosić 707 mln 15 tys. 641 zł.

Oznacza to, że 45 szpitali nie dostanie równowartości ryczałtu z 2022 r., gdyż kwota dodatku zostanie skorygowana współczynnikiem. Współczynnik będzie wpływał wyłącznie na wysokość kwoty dodatkowych środków finansowych wypłacanych świadczeniodawcom na podstawie regulowanych regulacji - czytamy w ocenie skutków regulacji. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze