Dodatkowe fundusze dla DPS, ZOL i hospicjów w związku z COVID-19

Autor: PW • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia10 maja 2021 17:27

NFZ ogłosił kolejny nabór dla chętnych placówek. Chodzi o dodatkowe wynagrodzenie oraz zakup środków ochrony przed zakażeniem koronawirusem dla personelu.

Dodatkowe fundusze dla DPS, ZOL i hospicjów w związku z COVID-19
Fundusze na dodatkowe wynagrodzenie oraz zakup środków ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Fot. Shutterstock
  • Personel DPS, ZOL i hospicjów otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie, jeśli ograniczy swoją pracę do jednej placówki
  • Obok dodatków do pensji placówki opiekuńcze zyskują środki na zakup płynów do dezynfekcji i niezbędnej odzieży ochronnej
  • Zachęcam do składania wniosków i zwiększenia bezpieczeństwa podopiecznych oraz personelu tych placówek - podkreśla Filip Nowak, p.o. prezes NFZ

Jak podaje NFZ, niemal tysiąc Domów Pomocy Społecznej, Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych i hospicjów skorzystało do tej pory z unijnego wsparcia, w projekcie realizowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Chodzi o dodatkowe wynagrodzenie dla personelu tych placówek i zakup środków zapewniających ochronę przed zakażeniem koronawirusem. Wciąż można złożyć wniosek o dotację. Ruszył dodatkowy nabór w oparciu o zarządzenie Prezesa NFZ.

 Dodatki za pracę w jednym miejscu

Dzięki środkom z projektu personel m.in. Domów Pomocy Społecznej (DPS), Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych (ZOL) i hospicjów otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie, jeśli ograniczy swoją pracę do jednej placówki.

Chodzi przede wszystkim o pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych i członków personelu pomocniczego. Warunkiem jest zatrudnione w DPS, ZOL lub w hospicjum. Dodatek do pensji należy się także ww. osobom, dla których te placówki były jedynymi miejscami pracy.

Jak tłumaczy NFZ ograniczenie pracy do jednego miejsca znacznie zwiększa bezpieczeństwo, zarówno personelu, jak i pacjentów. Wtedy ryzyko transmisji wirusa i zakażenia jest mniejsze.

Środki do dezynfekcji i odzież ochronna

Obok dodatków do pensji, placówki opiekuńcze zyskują środki na zakup płynów do dezynfekcji i niezbędnej odzieży ochronnej.

Zapewnienie zapasu rękawic, kombinezonów, gogli i płynów gwarantuje większy poziom bezpieczeństwa i redukuje zagrożenie zakażeniem się koronawirusem opiekunów i ich podopiecznych, wśród których przeważają osoby starsze, często schorowane, dla których wirus jest szczególnie niebezpieczny.

Pozostało jeszcze ponad 100 mln zł

Do tej pory z puli prawie 250 milionów złotych, która jest w projekcie, skorzystało blisko tysiąc placówek z całej Polski. W sumie wydano ponad połowę tej kwoty. Pozostałe środki Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomi w dodatkowym naborze.

Wnioski można składać od 7 do 31 maja 2021 r. w specjalnej aplikacji internetowej NFZ COVID-19.

- Chcemy, aby łącznie, licząc zakończony i obecny nabór wniosków, do projektu przystąpiło co najmniej 1300 DPS, ZOL, czy hospicjów. Dysponujemy jeszcze ponad 100-milionowym budżetem. Zachęcam do składania wniosków i zwiększenia bezpieczeństwa podopiecznych oraz personelu tych placówek - podkreśla Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Środki pochodzą z Programu Wiedza Edukacja Rozwój, finansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizatorem projektu jest NFZ, który przyjmuje wnioski o dotację, podpisuje umowy i wypłaca środki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum