Dodatkowe 6 mln zł na domową wentylację mechaniczną w mazowieckim NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 września 2019 21:37

Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ po analizie realizacji w I półroczu 2019 r. świadczeń domowej wentylacji mechanicznej, w tym tzw. nadwykonań, wysłał aneksy do umów z placówkami na łączną kwotę 6 mln zł. Wkrótce analizę realizacji świadczeń zakończą również pozostałe oddziały wojewódzkie - poinformował rzecznik NFZ Andrzej Troszyński.

Dodatkowe 6 mln zł na domową wentylację mechaniczną w mazowieckim NFZ
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek (16 września) Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej poinformował o wstrzymaniu przyjmowania pacjentów w ramach wentylacji pozaszpitalnej (domowej i stacjonarnej - ZOL) w siedmiu województwach: dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim. Powodem, jak podał OZŚWM, był brak reakcji Ministerstwa Zdrowia i NFZ na apele dotyczące niezapłaconych nadwykonań. Według związku, do dziś niektórzy świadczeniodawcy nie otrzymali pełnej zapłaty nadwykonań za 2018 rok.

Czytaj: Wentylacja mechaniczna: przyjęcia nowych pacjentów w siedmiu województwach - wstrzymane

NFZ oświadczył, że w ubiegłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansował zakontraktowane na 2018 rok świadczenia domowej wentylacji mechanicznej, łącznie z tzw. nadwykonaniami, w wysokości 243 mln zł. "Jedynie trzy oddziały wojewódzkie są w trakcie uzgodnień odnośnie do warunków rozliczenia niezakontraktowanych świadczeń na łączną kwotę 28,8 mln zł" - poinformował w środę rzecznik NFZ. Dodał, że ostateczne rozliczenie tzw. nadwykonań za 2019 rok nastąpi, zgodnie z przepisami, po zakończeniu roku.

We wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił, że NFZ zapłaci za nadwykonania w świadczeniu wentylacji mechanicznej. Na zarzut, że Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia nie reagują na dramatyczne apele dotyczące niezapłaconych nadwykonań w świadczeniu wentylacji mechanicznej i wstrzymania przyjęć kolejnych pacjentów w siedmiu województwach, minister odpowiedział, że "to jest kolejny fake news, bo nie ma totalnego braku reakcji (MZ i NFZ - PAP) na informacje o nadwykonaniach mechanicznej wentylacji. Nadwykonania w zakresie wentylacji mechanicznej zawsze były płacone i będą zapłacone" - zaznaczył Szumowski.

Wentylacja mechaniczna to sposób zastępowania lub wspomagania oddechu u chorych, którzy tego wymagają, np. u pacjentów po wypadkach komunikacyjnych, ze schorzeniami nerwowo-mięśniowymi, deformacjami klatki piersiowej, ciężkimi wadami genetycznymi lub z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze