Dodatkowe 100 mln zł dla Opolskiego! Pierwszy raz w historii budżet na zdrowie przekroczy tam 2 mld zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 lipca 2019 16:50

Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma dodatkowo blisko 100 mln zł - poinformowała we wtorek (9 lipca) na konferencji prasowej wicewojewoda opolski Violetta Porowska. Pierwszy raz w historii budżet opolskiej służby zdrowia przekroczy 2 mld zł.

Dodatkowe 100 mln zł dla Opolskiego! Pierwszy raz w historii budżet na zdrowie przekroczy tam 2 mld zł
Pierwszy raz w historii budżet opolskiej służby zdrowia przekroczy 2 mld zł. Fot. PTWP

Na wspólnej konferencji prasowej wicewojewoda opolski Violetta Porowska i dyrektor opolskiego oddziału NFZ Robert Bryk poinformowali o zmianach w tegorocznym planie finansowym oddziału.

- Pierwszy raz w historii opolski oddział NFZ otrzyma dodatkowo prawie sto milionów złotych. To rewolucyjna zmiana, bo oznacza, że po raz pierwszy przekraczamy dwa miliardy złotych na leczenie w regionie. Dzięki moim osobistym staraniom i decyzji o przekazaniu tych pieniędzy dostęp mieszkańców województwa do usług medycznych stanie się jeszcze łatwiejszy - powiedziała Porowska.

Pieniądze zostaną wykorzystane na kontraktowanie dodatkowych usług przez jednostki służby zdrowia i na podwyżki wynagrodzeń tych grup pracowników, których dotąd podwyżki nie objęły.

Dyrektor NFZ w Opolu poinformował, że dzięki zniesieniu limitów na rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i zabiegi usuwania zaćmy kolejki do nich radykalnie się zmniejszyły. Według dyrektora Bryka z decyzji o zniesieniu limitów na niektóre usługi nie mogą cieszyć się kliniki w Czechach, do których wielu Polaków jeździło w celu szybszego niż w kraju usunięcia zaćmy i wszczepienia endoprotez stawu biodrowego.

- Wiemy, że operatorzy ''turystyki medycznej'' w Czechach zawieszają działalność. Do końca roku zamierzamy ''wyzerować'' kolejki do tomografii komputerowej. Naszą ambicją jest, by w każdym szpitalu powiatowym był aparat do tomografii - powiedział Bryk.

Dyrektor NFZ w Opolu poinformował także o planowanym utworzeniu w woj. opolskim do końca tego roku trzech zamiejscowych punktów oddziału NFZ, gdzie pacjenci będą mogli m.in. otrzymać kartę EKUZ czy złożyć wnioski na leczenie sanatoryjne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum