×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Dodatki dla ratowników medycznych zostaną na stałe. Ministerstwo Zdrowia zleciło nową wycenę

Autor: oprac. JKB • Źródło: Sejm, Rynek Zdrowia30 stycznia 2023 13:35

Do ministra zdrowia skierowano interpelację poselską dotyczącą dodatku dla ratowników medycznych za pracę w niedziele, święta oraz w porze nocnej. Resort zdrowia w odpowiedzi zapewnia, że planuje zmiany w przepisach dotyczące wypłaty świadczeń. - W Ministerstwie Zdrowia rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy – potwierdził  wiceminister Waldemar Kraska.

Dodatki dla ratowników medycznych zostaną na stałe. Ministerstwo Zdrowia zleciło nową wycenę
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić dodatki dla ratowników na stałe. Fot. Shutterstock
  • Do ministra zdrowia została skierowana interpelacja poselska w sprawie dodatku dla ratowników medycznych
  • Chodzi o dodatki za pracę w niedziele i święta w wysokości 45 proc. oraz w porze nocnej w wysokości 65 proc. 
  • W odpowiedzi od wiceministra zdrowia Waldemara Kraski czytamy, że przepisy dotyczące dodatków do wynagrodzenia pozostają wiążące
  • Co ważne, resort rozpoczął prace nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej w celu wprowadzenia dodatków na stałe do porządku prawnego 
  • Ministerstwo Zdrowia zleciło też Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wykonanie nowej wyceny wartości ryczałtu dobowego zespołów ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem kosztów wypłaty dodatków członkom wszystkich zespołów ratownictwa medycznego od 1 stycznia 2023 roku

Dodatki dla ratowników medycznych pozostają utrzymane

Do ministra zdrowia została skierowana interpelacja poselska Sławomira Zawiślaka w sprawie dodatków dla ratowników medycznych za pracę w niedziele i święta oraz w porze nocnej.

W piśmie przypomniano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ratownicy medyczni otrzymują dodatek za pracę w niedziele i święta w wysokości 45 proc. oraz w porze nocnej w wysokości 65 proc. Wprowadzono je na mocy ustawy covidowej.

- Czy dodatki zostaną utrzymane po 31 grudnia 2022 roku oraz jakie będzie źródło ich finansowania? – pytał poseł w interpelacji złożonej pod koniec ubiegłego roku.

Dodatki dla ratowników zostaną utrzymane już na stałe

W imieniu Ministerstwa Zdrowia odpowiedzi na interpelację udzielił wiceminister Waldemar Kraska. Już na wstępie wymienił przepisy dotyczące dodatku dla ratowników medycznych, zgodnie z którymi w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii przepisy art. 95-99 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności stosuje się do pracowników wykonujących zawód medyczny, zatrudnionych w podmiotach leczniczych udzielających świadczeń przez całą dobę.

- Stan zagrożenia epidemicznego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 roku w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego obowiązuje od dnia 16 maja 2022 roku do odwołania. Należy zatem uznać, iż przepisy dotyczące dodatków do wynagrodzenia, wymienione na wstępie, pozostają wiążące – wskazał wiceminister.

Wiceszef MZ przy okazji podkreślił, że resort planuje ważne zmiany w tym zakresie. - W celu wprowadzenia na stałe do porządku prawnego regulacji dotyczących wypłaty dodatków za pracę wykonywaną w porze nocnej, niedziele i święta oraz w dni wolne od pracy dla członków zespołów ratownictwa medycznego, niezależnie od tego, czy zespoły te znajdują się w strukturze szpitala, czy pogotowia ratunkowego, w Ministerstwie Zdrowia rozpoczęto prace nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej.

Nowa wycena ryczałtu dobowego dla zespołu ratownictwa dobowego

Wiceminister przy okazji wyjaśnił zasady dotyczące kwestii finansowania  dodatków. W 2023 roku wojewodowie nie mogą ubiegać się o środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na pokrycie kosztów dodatkowego wynagrodzenia dla członków zespołów ratownictwa medycznego – wynika z odpowiedzi.

- W związku z powyższym Ministerstwo Zdrowia zleciło Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wykonanie nowej wyceny wartości ryczałtu dobowego zespołów ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem kosztów wypłaty dodatków członkom wszystkich zespołów ratownictwa medycznego, od 1 stycznia 2023 roku oraz wyceny ryczałtu z uwzględnieniem kolejnego wzrostu wynagrodzeń od 1 lipca 2023 roku na mocy ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – wskazał wiceminister Kraska.

Ponadto - jak przypomniał - od 1 stycznia 2023 roku finansowanie zadań zespołów ratownictwa medycznego zostało przekazane do NFZ oraz jest realizowane w ramach środków ujętych w planie finansowym NFZ. - W procesie planowania budżetu na zadania ZRM na 2023 roku łączna kwota, o jaką Ministerstwo Zdrowia zawnioskowało do Ministerstwa Finansów, to 3 603 936 tys. zł – czytamy.

W podsumowaniu wiceszef MZ podkreślił, że środki, o które zawnioskowało MZ do resortu finansów na 2023 roku są wyższe od środków wydatkowanych w 2022 roku (z wliczeniem środków przekazanych dysponentom na wypłatę dodatków) o 369 933 tys. złotych.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze