Dodatki dla lekarzy POZ za szczepienia. Prezes NFZ: "Na koniec roku nawet 10 tys."

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia23 lipca 2021 12:30

Dodatki dla POZ za szczepienia na COVID-19. Lekarze rodzinni i personel przychodni mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z NFZ, jeśli uzyskają wysoki poziom liczby wykonanych szczepień wśród swoich pacjentów. Prezes NFZ podał konkretne wyliczenia.

O premiach dla POZ za szczepienia mówili w piątek p.o. prezes NFZ Filip Nowak oraz Adam Niedzielski/ Fot. PAP/Marcin Obara
  • NFZ przeznaczy ekstra gratyfikacje dla tych przychodni POZ, które wyraźnie zwiększą liczbę szczepień przeciw Covid-19
  • Dofinansowanie dodatkowe, jakie uzyska przychodnia, będzie uzależnione m.in. od poziomu wyszczepienia podopiecznych danej przychodni w wieku powyżej 12 roku życia na koniec roku
  • POZ z poziomem wyszczepienia 85 proc., który ma pod opieką 2000 pacjentów, może liczyć na koniec roku na nagrodę w wysokości 10 tys. zł
  • Jak powiedział prezes NFZ Filip Nowak, liczy na to, że zachęty finansowe spowodują, iż personel przychodni będzie intensywniej zachęcał, m.in. telefoniczne, pacjentów do szczepień
  • Po zaszczepieniu się, w trakcie lub po rejestracji jest 56 proc. Polek i Polaków. Jednak liczna rejestracji spada i jest ona niższa z tygodnia na tydzień, co niepokoi rząd przed nadejściem czwartej fali Covid-19

Podczas konferencji prasowej w piątek (23 lipca) Filip Nowak, prezes NFZ przekazał informacje dotyczące dodatkowych gratyfikacji z NFZ dla przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Zespoły tych przychodni otrzymają ekstra pieniądze, jeśli uzyskają dobre wyniki w zakresie liczby szczepień wśród pacjentów.

Dodatki dla POZ za szczepienia na COVID-19

Jak powiedział Nowak, z "zespołem powołanym do restrukturyzacji opieki zdrowotnej postanowiliśmy wprowadzić pewien system zachęt, który może jeszcze bardziej zmotywować całe zespoły przychodni lekarzy rodzinnych do wspierania akcji szczepień".

Wyjaśnił: - Przygotowaliśmy zachęty finansowe dla POZ, które pozwolą zwiększyć środki na zintensyfikowanie działań promujących szczepienia.

Mówił, że zadaniem które NFZ stawia lekarzom i personelowi przychodni POZ jest "uzyskanie odpowiedniego poziomu wyszczepienia w populacji, ale nie mniej istotnym jest uzyskanie odpowiedniego tempa szczepień".

Dofinansowanie dodatkowe, jakie uzyska przychodnia, będzie uzależnione od poziomu wyszczepienia podopiecznych danej przychodni w wieku powyżej 12 roku życia na koniec roku.

- Czyli zadbamy o poziom wyszczepienia, ale także będą dodatkowe składowe finansowania, które będą dotyczyły tempa wyszczepialności - dodał prezes NFZ.

Czytaj również: Będzie można mieszać szczepionki. Niedzielski: dziś oficjalne oświadczenie

Ile dostaną POZ POZ? Prezes NFZ podał konkretne wyliczenia

- Bardzo zależy nam na tym, żeby przede wszystkim skupić się na osobach nie tych najmłodszych, ale w średnim wieku czy starszych. W związku z tym szczególna gratyfikacja będzie dotyczyła wysokiego tempa wyszczepiania osób w wieku powyżej 55 r. życia - powiedział.

Dopytywany przez dziennikarzy o te dodatkowe gratyfikacje podał przykład. niedużej praktyki lekarskiej, która ma pod opieką 2000 pacjentów powyżej 12 roku życia.

- Przy postępie szczepień powyżej 5 proc. w pierwszym okresie (2,5 miesięcy), to w zależności od struktury wiekowej (pacjenci po 55 roku – są lepiej premiowani - red.) będzie to między 2,5 a 3 tys. zł, nie licząc dodatku, który wynika z uzyskania odpowiedniego poziomu wyszczepienia - wyjaśnił.

Jaki będzie wspomniany dodatek? POZ z poziomem wyszczepienia 85 proc., który ma pod opieką te 2000 pacjentów, może liczyć na koniec roku na nagrodę w wysokości 10 tys. zł - podał.

Zdaniem prezesa takie gratyfikacje "wzmocnią potencjał przy pomocy, którego będzie można telefonować do pacjentów i zachęcać do szczepień w sposób możliwie skuteczny". który pozwoli na osiągnięcie odpowiedniego tempa i poziomu wyszczepienia.

Sprawdź: Nowe zasady płacenia lekarzom rodzinnym. NFZ złagodzi przepisy o teleporadach

Zaszczepionych przeciw Covid-19 jest 56 proc. Polaków

Jak mówił podczas konferencji minister Michał Dworczyk dotąd wykonano 33,5 mln szczepień, z czego ok. 18 mln osób przyjęło pierwszą dawkę. - To duże liczby, ale nie w pełni satysfakcjonujące - stwierdził.

- Po zaszczepieniu się, w trakcie lub po rejestracji jest 56 proc. populacji. Jednak liczna rejestracji spada. W tym tygodniu liczba rejestracji to dotąd 44 tysiące. Jest ona niższa z tygodnia na tydzień, teraz znowu spadła o kilkanaście procent. Po raz pierwszy nie przekroczymy w tygodniu 1 miliona szczepień - przekazał minister Dworczyk.

Czytaj także: Minister zdrowia: czwarta fala jest nieunikniona. "Zegar tyka"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum