Dodatki covidowe omijają część diagnostów laboratoryjnych walczących z Covid-19

Autor: Rynek Zdrowia   • 13 maja 2021 17:35

Dodatki covidowe otrzymuje nieliczna grupa diagnostów laboratoryjnych wykonujących testy na obecność koronawirusa.  To potęguje podziały i frustrację.

Dodatki covidowe omijają część diagnostów laboratoryjnych walczących z Covid-19
Żadnych dodatków do wynagrodzeń nie otrzymują diagności laboratoryjni wykrywający SARS-CoV-2 w laboratoriach w szpitalach covidowych. Fot. archiwum/Invicta
  • Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wskazuje, że dodatki covidowe nie trafiają do sporej grupy diagnostów laboratoryjnych
  • Obecnie dodatki covidowe otrzymują wyłącznie diagności laboratoryjni wykonujący badania metodą RT-PCR
  • Żadnych dodatków do wynagrodzeń nie otrzymują diagności laboratoryjni wykrywający SARS-CoV-2 w laboratoriach zlokalizowanych w szpitalach covidowych

Alina Niewiadomska, prezes diagnostów laboratoryjnych w liście do premiera Mateusza Morawieckiego z 13 maja przypomina, że podczas konferencji prasowej 12 maja premier poinformował o wsparciu finansowym dla personelu niemedycznego m.in. salowych, noszowych, kierowców karetek, pracowników transportu medycznego. Wszyscy ci, którzy mają przepracowane co najmniej 21 dni w obszarze covidowym, mają otrzymać po 5 tys. zł jednorazowego dodatku.  

Części diagnostów laboratoryjnych nie obejmują żadne dodatki

Prezes Niewiadomska uważa, że to decyzja trafna, ale podnosi, że pominięta została ‘’jeszcze jedna grupa wykonująca zawód medyczny, która od początku bierze udział w zwalczaniu Covid-19, a dotychczas nie została w żaden sposób doceniona’’.

‘’Niestety to diagności laboratoryjni, odpowiedzialni za wykrywanie u pacjentów wirusa SARS-CoV-2, którzy badają materiał zakaźny pochodzący od tzw. pacjentów covidowych’’ - podkreśla prezes.

Dodaje, że grupa ta czynnie zaangażowała się też w realizację programu szczepień.

‘’Warto podkreślić, że zarówno dotychczasowe rozwiązania skierowane do zawodów medycznych, jak i nowe propozycje nie obejmują wszystkich diagnostów laboratoryjnych biorących udział w zwalczaniu Covid-19’’ - zaznacza Alina Niewiadomska. 

To potęguje podziały i rodzi frustracje 

Alina Niewiadomska wskazuje, że minister zdrowia założył, iż diagności laboratoryjni walczący z epidemią mieli otrzymać dodatki do wynagrodzeń na mocy polecenia z dnia 1 listopada 2020 r.

‘’Niestety konstrukcja tegoż polecenia, polegająca na zawężeniu przedmiotowym, skutkuje tym, że dodatki otrzymują wyłącznie osoby wykonujące badania metodą RT-PCR. Doprowadziło to do sytuacji, w której tylko nieliczna grupa osób otrzymuje te dodatki, co przyczynia się do powstawania konfliktów, wewnętrznych podziałów pomiędzy medykami i potęguje frustrację’’ - podnosi szefowa KRDL.

I dodaje: ‘’Może trudno w to uwierzyć, ale żadnych dodatków do wynagrodzeń nie otrzymują diagności laboratoryjni wykrywający SARS-CoV-2 w laboratoriach zlokalizowanych w szpitalach covidowych tylko z tego powodu, że wykonują je inną metodą niż RT-PCR. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to sytuacja wielce niesprawiedliwa’’.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum