×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Dodatki covidowe po nowemu? MZ odpowiedział na wnioski o zmianę zasad wypłat pieniędzy

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, OZZL29 grudnia 2021 09:30Aktualizacja: 29 grudnia 2021 15:02

Dodatki covidowe bez zmian. Minister zdrowia Adam Niedzielski po raz kolejny potwierdził, że nie przewiduje modyfikacji zasad przyznawaniu dodatkowych świadczeń dla medyków pracujących z pacjentami zakażonymi  koronawirusem.

Dodatki covidowe po nowemu? MZ odpowiedział na wnioski o zmianę zasad wypłat pieniędzy
Oddział covidowy Fot. PAP/Jacek Szydłowski
 • Dodatki covidowe były tematem spotkania ministra zdrowia Adma Niedzielskiego, wiceministra Piotra Brombera i prezesa NFZ Filipa Nowaka z reprezentacją OZZL
 • Związkowcy podnosili, że zasady przyznawania dodatków dyskryminują medyków, którzy pracują przy pacjentach covidowych, ale kryteriów określonych przez NFZ nie spełniają, więc nie otrzymują dodatkowych pieniędzy
 • Ponadto na spotkaniu omawiano również podwyżki najniższego wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów 

Sprawdź: Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

33 zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Dotyczą m.in. pielęgniarek, ratowników, NFZ i leków

Dodatki covidowe bez zmian

Między innymi dodatki covidowe oraz podwyżki dla lekarzy specjalistów były tematem spotkania, jakie na prośbę zarządu krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, odbyło się jeszcze przed świętami. Ze strony resortu zdrowia wzięli w nim udział minister zdrowia Adam Niedzielski, wiceminister zdrowia Piotr Bromber oraz prezes NFZ Filip Nowak.

Zasady przyznawania dodatków covidowych - na co regularnie zwracają uwagę medycy - dyskryminują personel medyczny, który ma styczność z pacjentami covidowymi, ale nie spełnia kryteriów ustalonych przez NFZ.

A te są dość precyzyjne: dodatek covidowy otrzymać może osoba, która:

 • wykonuje zawód medyczny,
 • uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz
 • pracuje na oddziałach tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego. Co istotne wszystkie kryteria muszą być spełnione łącznie.

Na wątpliwości w tym zakresie zwrócili uwagę przedstawiciele OZZL.

- Jedni z nich otrzymują dodatki, inni nie otrzymują – podsumowali.

Minister zdrowia zapowiedział jednak, że zmian w zasadach przyznawania dodatków covidowych nie będzie.

- Stwierdził, że zasady te nie ulegną zmianie i zadeklarował jedynie gotowość udzielania przez ministerstwo odpowiedzi na wszelkie wątpliwości interpretacyjnego dotyczące tych zasad – relacjonują związkowcy.

Czytaj więcej: Po 5 tys. dodatku covidowego. NFZ określił zasady przyznawania świadczenia

Burza wokół dodatków covidowych. Pielęgniarki bez pieniędzy, zawody niemedyczne z jednorazową wypłatą

Podwyżki dla lekarzy specjalistów. Minister zdrowia nie wyklucza

Drugi z poruszonych w trakcie spotkania z szefostwem MZ tematów dotyczył podwyżek dla lekarzy specjalistów.

- Przedstawiciele OZZL powtórzyli stanowisko związku, że wysokość współczynnika pracy dla lekarzy specjalistów określona w ustawie o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych jest nie do przyjęcia – podkreśla zarząd krajowy związku.

I przypomina: współczynnik ten – określający relację między minimalną pensją zasadniczą lekarza specjalisty a przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce za rok ubiegły – wynosi obecnie 1,31 i jest planowany od lipca 2022 w wysokości 1,45. 

- Dla lekarzy specjalistów, którzy takie minimalne wynagrodzenie otrzymują (jest ich ok. 20 tys. i są to głównie lekarze zatrudnieni w szpitalach) oznacza to czwarty rok z rzędu obniżenie relacji ich wynagrodzenia do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – podkreśla OZZL.

W trakcie rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia OZZL powtórzył (przedstawianą wcześniej)  propozycję, aby współczynnik dla lekarzy specjalistów wyniósł 1,7 od lipca 2022. 

- Minister odrzucił ten kompromis. Zadeklarował jednak, że nie jest wykluczone wprowadzenie wskaźnika 1,7 od lipca 2023 roku, a od lipca 2022 roku 1,5 (zamiast 1,45). Jakkolwiek są to propozycje dalekie od oczekiwań OZZL, to jednak ich realizacja oznaczałaby (symboliczny) gest dobrej woli wobec lekarzy, którzy dotychczas traktowani byli przez ministra w tej sprawie w sposób wyraźnie dyskryminujący – ocenia OZZL.

Czytaj również: Skandal z dodatkami covidowymi. KIF pisze do ministra zdrowia

Diagności bez dodatków covidowych. Pokazali, jak pracują. "To niemoralne panie ministrze!"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze