Dodatki covidowe. Pierwszy wygrany proces lekarza zatrudnionego na kontrakcie

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia17 września 2022 17:00

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował o pierwszym wygranym procesie o dodatek Covid na korzyść lekarza zatrudnionego na kontrakcie.zy to uruchomi kolejne pozwy?

Dodatki covidowe. Pierwszy wygrany proces lekarza zatrudnionego na kontrakcie
Po pirerszym wygranym procesie posypią się kolejne takie wyroki. Fot. Adobestock
  • Zarząd Krajowy OZZL poinformował o pierwszym wygranym procesie o zapłatę tzw. dodatku covidowego dla lekarza „kontraktowca”
  • Pozew dotyczył lekarza z woj. kujawsko-pomorskiego i odnosił się do jednego miesiąca
  • - Po tym nastąpią kolejne pozwy o kolejne miesiące - czytamy w komunikacie OZZL

Pierwszy wyrok na korzyść lekarza "kontraktowca"

- OZZL do samego końca apelował do dyrektorów szpitali, aby występowali do NFZ o środki na dodatki covidowe, przysługujące lekarzom, zgodnie z wnioskami tych lekarzy (którym dodatki przysługiwały wg treści odpowiedniego „polecenia” MZ) - brzmi komunikat OZZL. Związek poinformował o pierwszym procesie, wygranym na korzyść lekarza zateudnionego na kontrakcie w sprawie dodatku covidowego.

Jak czytamy, wielu dyrektorów odrzuciło apele OZZL, uznając, że związek nie ma racji w sprawie: komu z lekarzy przysługują dodatki.

- Przytaczany na wstępie wyrok sądu pokazuje, że OZZL właściwie odczytał treść przepisów regulujących przyznawanie dodatków covidowych, a niektórzy dyrektorzy – źle odczytali - brzmi stanowisko Związku.

Jak uzasadnia OZZL szpitale, zarządzane przez tych dyrektorów będą musiały, zgodnie z wyrokami sądów- wypłacać dodatki covidowe z własnych środków (zamiast z dodatkowych środków z NFZ przeznaczonych na te dodatki).

- Jeżeli to nie jest niegospodarność,  to jak to nazwać? - pytają związkowcy.

Wyrok jest pierwszym wygranym procesem, dotyczącym lekarza zatrudnionego na kontrakcie, ale nie pierwszym wygranym w ogóle. Wcześniej prawnicy OZZL wygrali już wiele innych procesów w sprawach dotyczących lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. 

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum