Dodatek za pracę zmianową także dla salowych i sanitariuszy? Jest projekt nowelizacji ustawy

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia04 października 2022 12:30

Posłowie Lewicy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Proponują podnieść wynagrodzenia przedstawicielom zawodów niemedycznych za pracę w porze nocnej, niedziele i święta, a więc sanitariuszom, salowym czy pracownikom gospodarczym. Obecnie taki dodatek za pracę w systemie zmianowym przysługuje tylko medykom.

Dodatek za pracę zmianową także dla salowych i sanitariuszy? Jest projekt nowelizacji ustawy
Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przewiduje objąć dodatkiem za pracę zmianową także salowe i sanitariuszy Fot. AdobeStock
  • Pracownicy działalności podstawowej, podobnie jak medycy, pracują w systemie zmianowym - w porze nocnej oraz w niedziele i święta - ale dodatek z tego tytułu otrzymują jedynie ci drudzy 
  • Grupa posłów Lewicy złożyła w Sejmie projekt ustawy, który gwarantowałby wypłatę dodatków także salowym, sanitariuszom, pracownikom serwisowym czy sprzątaczkom 
  • Koszt wprowadzenia zmian posłowie oszacowali na 300 mln zł rocznie, a pokryć miałby go Narodowy Fundusz Zdrowia 
  • - Liczymy, że Ministerstwo Zdrowia spojrzy przychylnym okiem na projekt nowelizacji i przekonamy go naszymi argumentami - mówi Krystian Krasowski, prezes zarządu Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Będzie nowy dodatek dla salowych?

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej. Przewiduje on objęcie dodatkiem za pracę w systemie zmianowym w porze
nocnej oraz w niedziele i święta pracowników zawodów niemedycznych, tzw. działalności podstawowej, a więc sanitariuszy szpitalnych, salowe, pracowników gospodarczych, serwisowych oraz sprzątaczki i sprzątaczy.

Obecnie taki dodatek za pracę w systemie zmianowym przysługuje tylko medykom.

- Jest to sytuacja nierównego traktowania pracowników i pracownic, wykonujących pracę w podobnych warunkach w podmiotach leczniczych. Ustawa ma na celu zniesienie tej nierówności tak, by wszystkie osoby pracujące w podmiotach leczniczych w systemie pracy zmianowej były objęte dodatkami za pracę w godzinach nocnych oraz w niedziele i święta - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji. 

Koszt wprowadzenia zmian posłowie oszacowali na 300 mln zł rocznie, a pokryć go miałby Narodowy Fundusz Zdrowia. 

Projekt nowelizacji przepisów został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne oraz Biuro Analiz Sejmowych, które sprawdzą go formalnie, a także pod kątem zgodności z prawem Unii Europejskiej.

Autorzy projektu proponują, aby wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. 

- Nowy stan prawny stworzy lepsze warunki pracy dla pracowników działalności podstawowej w podmiotach leczniczych. Takie warunki wpłyną z pewnością na mniejszą rotację i na decyzję o podejmowaniu trudnej pracy w zawodach pomocniczych w ochronie zdrowia. Ułatwi to polskiej ochronie zdrowia stawienie czoła wyzwaniom związanym z rosnącym jej obciążeniem ze względu na proces starzenia się społeczeństwa w najbliższych dziesięcioleciach - przekonują autorzy nowelizacji.

Krasowski: liczymy, że przekonamy ministra zdrowia do naszych argumentów

W podobnym tonie o projekcie wypowiada się Krystian Krasowski, szef Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia. 

- To jest nasz postulat. Nie tylko związkowy, bo o potrzebie wprowadzenia takiej zmiany mówiłem już tworząc inicjatywę Personel Pomocniczy w Ochronie Zdrowia. Pobory pracowników niemedycznych są obecnie bardzo niskie. Ten dodatek pozwoliłby zatrzymać te osoby, które już są w systemie, jak i pomógł skusić kolejne do podjęcia pracy - tłumaczy. 

Jak podkreśla, liczy że resort zdrowia podzieli argumenty związkowców. 

- Jestem pełen nadziei, że Ministerstwo Zdrowia spojrzy przychylnym okiem na projekt nowelizacji i przekonamy je naszymi argumentami - zaznacza. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum