Dodatki covidowe po nowemu. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia nowe zasady rozliczeń

Autor: oprac. JKB • Źródło: OIL, Rynek Zdrowia05 lutego 2022 14:30

Koronawirus w Polsce. Nowe zasady wypłaty dodatków covidowych wciąż budzą sporo wątpliwości.  Z prośbą o wyjaśnienie niektórych z nich jeszcze w styczniu zwróciła się do resortu zdrowia rzecznik praw lekarza Monika Potocka. Ministerstwo Zdrowia właśnie odpowiedziało.

Dodatki covidowe po nowemu. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia nowe zasady rozliczeń
Dodatki covidowe. Według jakich zasad wypłacać dodatek covidowy? Ministerstwo Zdrowia przekazało interpretację przepisów Fot. AdobeStock
  • Dodatki covidowe. Rzecznik prawa lekarza napisała do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o podanie interpretacji związanej z kilkoma punktami dotyczącymi zasad wypłaty dodatków covidowych
  • Wątpliwości w sprawie zrodziły się w związku z nowelizacją polecenia ministra zdrowia dla prezesa NFZ w sprawie wypłat dodatkowego świadczenia
  • W odpowiedzi resortu zdrowia w sprawie dodatków można m.in. przeczytać, że finansowaniu podlegać będzie każda rozpoczęta godzina, jako podstawa do wyliczenia świadczenia dodatkowego

Dodatki covidowe. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy zasady

W związku z nowelizację polecenia ministra zdrowia dla prezesa NFZ w sprawie wypłaty dodatku covidowego, rzecznik praw lekarza Monika Potocka zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o interpretację niektórych przepisów.

W piśmie podkreślono, że wątpliwości budziły niektóre punkty, m.in. te o uwzględnieniu pełnych godzin przy wyliczeniu dodatków covidowych czy też branie pod uwagę czasu pracy nie tylko w strefie brudnej. Z odpowiedzi MZ wynika, że:

- Finansowaniu podlegać będzie każda rozpoczęta godzina, jako podstawa do wyliczenia świadczenia dodatkowego. Nie ma potrzeby, aby osoba uprawniona do świadczenia dodatkowego, w trakcie trwania tej godziny, w sposób ciągły lub przez pełną godzinę udzielała świadczeń na warunkach określonych w poleceniu – czytamy.

Resort zdrowia zaznaczył przy okazji, że "w wykazie godzin pracy z pacjentem z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-Cov-2, będącym podstawą ustalenia wysokości świadczenia dodatkowego, należy uwzględnić zarówno godziny pracy w strefie brudnej jak i pracę bezpośrednio związaną z pracą w strefie brudnej".

Komu nie przysługują dodatki covidowe?

Co ważne, rzeczniczka otrzymała także odpowiedź z resortu zdrowia na pytanie związane z grupą osób, które nie otrzymają świadczenia dodatkowego.

- Dodatkowe świadczenie pieniężne nie przysługuje osobom wykonującym zawód medyczny, zatrudnionym w szpitalach II poziomu, którzy uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i mają bezpośredni kontakt z pacjentami tylko z podejrzeniem zakażenia wirusem Sars-Cov-2 – podkreśla ministerstwo.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez OIL, rzeczniczka praw lekarza przesłała stanowisko resortu do 23 podmiotów leczniczych, czyli szpitali, których dotyczą poruszone zagadnienia.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum