Po 5 tys. dodatku covidowego. NFZ określił zasady przyznawania świadczenia

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZ12 grudnia 2021 19:55

Dodatek covidowy. Po 5 tys. zł jednorazowego dodatku covidowego otrzymają - jak przekazał NFZ - pracownicy zawodów niemedycznych zaangażowani w walkę z pandemią. Kto dokładnie i na jakich zasadach może liczyć na świadczenie?

Po 5 tys. dodatku covidowego. NFZ określił zasady przyznawania świadczenia
Po 5 tys. dodatku covidowego. NFZ określił zasady przyznawania świadczenia Fot. PTWP
  • NFZ poinformował, że personel pomocniczy w ochronie zdrowia otrzyma jednorazowy dodatek covidowy w wysokości 5 tys. zł
  • Kto dokładnie i na jakich zasadach może liczyć na świadczenie?
  • Prawo do jednorazowego dodatku covidowego mają osoby niewykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni pracowały przy pacjentach z COVID-19 na oddziałach covidowych 
  • Jak informuje NFZ nowelizacja polecenia Ministra Zdrowia nie wprowadza zmian w zasadach przyznawania i wypłacania dodatków covidowych dla personelu medycznego. Nadal aktualne są  reguły obowiązujące od 1 listopada 

Sprawdź: Awantura o dodatki covidowe. Pielęgniarki bez pieniędzy, salowe i sanitariusze z jednorazową wypłatą

Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

NFZ zmienił wyceny. Chodzi o transport sanitarny, szpitale tymczasowe i leczenie na OAiT

Dodatek covidowy dla zawodów niemedycznych. Po 5 tys. zł

NFZ poinformował 2 grudnia, że personel pomocniczy w ochronie zdrowia otrzyma jednorazowy dodatek covidowy w wysokości 5 tys. zł.

- Minister Zdrowia, poleceniem z 30 listopada 2021 roku, zobowiązał Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do przekazania placówkom medycznym środków na przyznanie dodatkowego wynagrodzenia za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19 - przekazał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak informuje NFZ do jednorazowego dodatku covidowego mają osoby niewykonujące zawodów medycznych, które przez co najmniej 21 dni, w okresie od 1 czerwca 2021 do 30 listopada 2021 roku (kryteria poniżej muszą być spełnione łącznie):

  • wykonywały czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2;
  • na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Jak zastrzega NFZ dodatek covidowy trafi do osób wymienionych wyżej, które na dzień zgłoszenia do otrzymania jednorazowego dodatku są zatrudnione w placówce medycznej lub w firmie wykonującej usługi na rzecz placówki medycznej, na podstawie:

  • umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z tą placówką,
  • umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z firmą wykonującą usługi na rzecz tej placówki, w których — w ramach zatrudnienia — wykonywały czynności zawodowe w warunkach opisanych w punktach 1 i 2.

Czytaj również: Zawody niemedyczne też dostaną dodatek covidowy. Będzie na innych zasadach

Dodatki covidowe dla zawodów niemedycznych. Kiedy wypłata?

Fundusz zapowiada, że wypłaty dodatków covidowych dla placówek będą wykonywane w terminie 3 dni, po tym jak Oddziały Wojewódzkie NFZ otrzymają od dane o liczbie personelu, który kwalifikuje się do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia jednorazowego oraz informacje o wysokości łącznej kwoty niezbędnej do wypłaty tego wynagrodzenia.

- Czas potrzebny na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia zależy w największym stopniu od jakości i kompletności danych otrzymanych przez Fundusz z placówek medycznych - podkreśla NFZ.

Dodatki covidowe dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Tu zmian nie ma

Jednocześnie Narodowy Fundusz Zdrowia zastrzega, że "nowelizacja polecenia Ministra Zdrowia nie wprowadza zmian w zasadach przyznawania i wypłacania dodatków covidowych dla personelu medycznego". To oznacza, że aktualne są zasady wprowadzone od 1 listopada. 

Czyli naliczanie dodatku "za każdą godzinę opieki nad pacjentem z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2".

Zmiana przepisów, która - według NFZ - miała uprościć system wywołała falę niezadowolenia zwłaszcza wśród tych grup zawodowych, które na dodatki liczyć nie mogą, choć w praktyce mają styczność z chorymi na COVID-19, albo pracują przy zwalczaniu pandemii.

Czytaj więcej: Dodatki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników. NFZ: nowe zasady i nowe terminy

Dodatki covidowe dla diagnostów i sanitariuszy? Minister zdrowia ucina: "Nie będzie zmian"

Zawody niemedyczne też dostaną dodatek covidowy. Będzie na innych zasadach

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum