Dodatek covidowy. Do 31 grudnia czas na korektę w NFZ

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZ08 grudnia 2021 06:30

Dodatek covidowy. Tylko do 31 grudnia placówki medyczne mają czas na korekty informacji w sprawie dodatków covidowych przesłanych do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dodatek covidowy. Do 31 grudnia czas na korektę w NFZ
Dodatek covidowy. Do 31 grudnia czas na korektę w NFZ Fot. Shutterstock

Korekty informacji o dodatkach covidowych tylko do 31 grudnia

Z początkiem listopada Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił zasady naliczania dodatków covidowych. Doprecyzowano wówczas ramy czasowe na wprowadzanie korekt do informacji o liczbie personelu, który kwalifikuje się do otrzymania dodatku i wysokości środków niezbędnych do wypłaty świadczeń.

Według nowych reguł placówki medyczne mają czas na ewentualne korekty informacji złożonych w NFZ do 31 grudnia. 

Chodzi o korekty o wysokości środków niezbędnych do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia, łącznie z kosztami pracodawcy za październik 2021.

- W przypadku korekt informacji w kolejnych okresach, kierownicy placówek medycznych będą musieli przedstawić w ciągu dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, którego dotyczy informacja. Do 10 listopada placówki medyczne mają czas na przesłanie do NFZ informacji za październik 2021. Ewentualne korekty tej informacji placówki, według nowych reguł, będą mogły złożyć maksymalnie do 31 grudnia 2021 roku - informował NFZ.

Sprawdź: Jest nowy dodatek covidowy. Po 5 tys. zł dla zawodów niemedycznych

Dla kogo dodatek covidowy?

Przypomnijmy, że dodatek covidowy wynosi 100 proc. wynagrodzenia, które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej. Jest naliczany - to zmiana wprowadzano z początkiem listopada - za każdą godzinę pracy z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Dodatki covidowe otrzymują osoba, która (kryteria poniżej muszą być spełnione łącznie):

  • wykonuje zawód medyczny
  • uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2
  • pracuje na oddziałach, w których placówka medyczna zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 (tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego).

Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł.

Środki na dodatkowe wynagrodzenie pochodzą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

- Fundusz wypłaca placówkom należne środki w terminie 3 dni, pod warunkiem, że przesłane dokumenty są prawidłowe i nie wymagają korekty lub uzupełnienia - przypomina NFZ.

Czytaj również: Skandal z dodatkami covidowymi. KIF pisze do ministra zdrowia

Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada

Jednorazowy dodatek dla zawodów niemedycznych

Medycy zaangażowani w walkę z pandemią (choć nie wszyscy) otrzymują regularne dodatki covidowe, natomiast dla personelu pomocniczego, który również upomina się o wsparcie, NFZ zaproponował dodatki jednorazowe. 

Szczegóły Fundusz ogłosił 2 grudnia. Będzie to po 5 tys. zł jednorazowego dodatku covidowego, który zostanie wypłacony po spełnieniu kilku warunków.

Pomysł wywołał jednak kontrowersje.  - Nie zgadzamy się na jednorazowy dodatek, na 5 tysięcy brutto i na te same zasady. Już wcześniejsze wypłaty były wykonywane niezgodnie z poleceniem Ministra Zdrowia. Niestety nas się nie słucha - komentuje Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Personelu Pomocniczego.

W mocnych słowach wysokość i charakter świadczenia ocenił również Jakub Kosikowski, lekarz i były szef Porozumienia Rezydentów.

- Zamiast 100 proc. pensji co miesiąc dostaną 5 tys., żeby siedzieli cicho, nie protestowali. Czym się różni narażenie salowej od lekarza/pielęgniarki, kiedy opiekują się pacjentem? - pyta medyk na Twitterze.

Czytaj więcej: Dodatki dla salowej i sanitariusza. "Wstyd że państwo oszczędza na tych, co zarabiają najmniej"

Burza wokół dodatków covidowych. Pielęgniarki bez pieniędzy, zawody niemedyczne z jednorazową wypłatą

Skandal z dodatkami covidowymi. KIF pisze do ministra zdrowia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum