Dodatek 5 tys. zł za pracę przy COVID-19 dla "szarego personelu" szpitali. Posłowie pytają o wykaz stanowisk

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia, PW18 sierpnia 2021 05:17

Posłowie PO skierowali do ministra zdrowia interpelację w sprawie dodatkowego jednorazowego świadczenia pieniężnego za pracę przy Covid-19 dla pracowników niemedycznych. Chodzi o dodatek w wysokości 5000 zł.

Dodatek 5000 zł przysługuje też osobom niewykonującym zawodów medycznych. Są jednak warunki. Fot. Adobe Stock
  • Na początku sierpnia posłowie Platformy Obywatelskiej skierowali do szefa Ministerstwa Zdrowia interpelację w kwestii wynagrodzenia dla pracowników niemedycznych
  • W interpelacji przypominają, że minister zdrowia 28 maja 2021 r. dokonał zmiany polecenia dla prezesa NFZ regulującego dodatkowe świadczenia pieniężne za pracę przy Covid-19
  • Dodatkowe jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 5000 zł przysługuje m.in. osobom niewykonującym zawodów medycznych
  • W związku z licznymi zapytaniami pracowników niemedycznych małopolskich szpitali, posłowie zwrócili się do ministra zdrowia o podanie wykazu stanowisk pracy, w odniesieniu do małopolskich szpitali, dla których przekazane zostało niniejsze świadczenie

Na początek wyjaśnijmy, że pracownicy niemedyczni szpitali, to m.in. referencji, sekretarki, rejestratorki medyczne, pracownicy kadr, księgowości, zaopatrzenia, sprzątaczki, salowe, pomoc laboratoryjna, pracownicy centralnych sterylizatorni czy obsługa techniczna.

W interpelacji nr 25854 z 2 sierpnia br. posłowie Platformy Obywatelskiej: Urszula Augustyn, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Jarosław Urbaniak, Marek Hok, Ewa Kołodziej przypominają, że 28 maja 2021 roku minister zdrowia dokonał zmiany polecenia dla prezesa NFZ regulującego dodatkowe świadczenia pieniężne za pracę przy COVID-19.

Jak wskazują posłowie, zgodnie z decyzją ministra od 1 czerwca 2021 r. dodatkowe jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 5000 zł przysługuje m.in. osobom niewykonującym zawodów medycznych, które w wymiarze co najmniej 21 dni w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 maja 2021 r. wykonywały w szpitalach II i III poziomu zabezpieczeń czynności zawodowe w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Dodatki dla pracowników niemedycznych. Jak to wygląda w małopolskich szpitalach?

Dodatkowy warunek stanowi, że osoby spełniające wymienione wyżej kryteria na dzień dokonywania zgłoszenia osób uprawnionych do jednorazowego świadczenia dodatkowego są zatrudnione w podmiocie leczniczym m.in. na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej zawartej z tym podmiotem.

Środki na wypłatę dodatkowego jednorazowego świadczenia pieniężnego zostały przekazane placówkom medycznym na podstawie umowy, pod warunkiem, że dokumenty zostały prawidłowo sporządzone i nie wymagały korekty.

W związku z licznymi zapytaniami od pracowników niemedycznych małopolskich szpitali posłowie zwrócili się o podanie wykazu stanowisk pracy, w odniesieniu do szpitali w Małopolsce, dla których przekazane zostało niniejsze świadczenie.

Zwrócili się o przekazanie informacji w podziale na poszczególne szpitale.

Posłowie pytają MZ m.in. o dodatki dla sekretarek i rejestratorek, zwłaszcza tych z SOR-ów

Posłowie poprosili również o odpowiedź na pytania:

1. Jakimi zasadami kierowali się dyrektorzy poszczególnych jednostek szpitalnych w kwalifikowaniu stanowisk pracy do jednorazowego świadczenia?

2.   Czy NFZ wydawał dodatkowe wytyczne w zakresie kwalifikowana poszczególnych stanowisk pracy do przedmiotowego świadczenia?

3.   Czy w opinii ministerstwa sekretarki i rejestratorki, zwłaszcza pracujące na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych powinny być objęte niniejszym świadczeniem?

4.   Czy świadczenie obejmuje pracowników gospodarczych, którzy w zakresie czynności mają kontakt z chorymi (towarzyszą w transporcie chorych na COVID-19, transportują materiały do badań lub porządkują miejsca, w których przebywali pacjenci)?

Pracownicy niemedyczni wnioskują do MZ o wzrost płac tzw. ''szarego personelu''

Ponad 1 tys. pracowników niemedycznych z placówek zrzeszonych w Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego podpisało się pod listem otwartym do ministra zdrowia w sprawie dyskryminacji tej grupy pracowników.

Wnioskują o dodatek finansowy z Ministerstwa Zdrowia dla pracowników wszystkich grup niemedycznych pracujących w szpitalach w okresie epidemii.

- Jesteśmy oburzeni systemową dyskryminacją, z jaką traktuje się referentów, statystyków, sekretarki i rejestratorki medyczne, pracowników kadr, księgowości, zaopatrzenia, sprzątaczki, salowe, pomoc laboratoryjną, pracowników centralnych sterylizatorni, informatyków oraz obsługę techniczną' - piszą w liście do szefa MZ.

Podkreślają, że pracownicy niemedyczni ochrony zdrowia są regularnie pomijani przy zmianach w wynagradzaniu. - Od wielu lat nasze pensje są na poziomie minimalnym bez premii i dodatków' - alarmują.

Czytaj też: Pracownicy niemedyczni ze Śląska napisali list otwarty w sprawie płac. "Satysfakcja z pracy to nie wszystko"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum